NEwrestle Class C Rankings 2/9/20

Photo Credit: Clay County News Class C NEwrestle Tournament Team Rankings 1 Valentine (6) 2 Ord (5) 3 David City (6) 4 Aquinas (6) 5 Amherst (4) T6 Archbishop Bergan (4) T6 Broken Bow (5) 8 Bridgeport (3) 9 Logan View (6) T10 Milford (3) T10 Raymond Central (3) Class C NEwrestle Individual Rankings Team…

NEwrestle Class D Rankings 2/9/20

D NEwrestle Tournament Team Rankings 1 Plainview (9) 2 Mullen (5) 3 Neligh Oakdale (5) 4 Burwell (5) 5 Howells Dodge (5) 6 Weeping Water (4) 7 Maxwell (4) 8 Elkhorn Valley (3) T9 Palmer (5) T9 Southwest (5) D NEwrestle Individual Rankings 106 1 Eli Lanham Plainview Jr. D1 2 Hunter Bennett Elkhorn Valley…

2020 D4 District Preview

D4 @North Platte St. Pats Top 5 Teams: 1. #3 Mullen (10) 2. Hemingford (7) 3. Hitchcock County (6) 4. Sandhills/Thedford (4) 5. North Platte St. Patrick’s (4) Other Teams Competing: Banner County Bayard Crawford Dundy County Stratton Garden County Hay Springs Hyannis Kimball Leyton Medicine Valley Minatare Morrill Paxton Sioux County Sutherland Wauneta-Palisade Preview…

2020 C4 District Preview

C4 @ Hershey Projected Top 5 Teams: 1. #1 Valentine (8) T2. #6 Broken Bow (7) T2. #5 Amherst (7) T4. #2 Ord (5) T4. #8 Bridgeport (6) Other Teams Competing: Ainsworth Arcadia/Loup City Chase County Gordon-Rushville Hershey Hi-Line Kearney Catholic Loomis/Bertrand Mitchell Perkins County Ravenna The C4 district in recent years has been the…

2020 District D3 Preview

D3 @ Southern Valley Top 5 Teams: 1. #7 Maxwell (9) 2. Axtell (6) 3. #8 Weeping Water (4) 4. Ansley Litchfield (5) 5. Elm Creek (5) Other Teams Competing: Franklin (1) Harvard (1) Hastings St. Cecilia High Plains Community (2) Kenesaw (2) #9 Nebraska Christian (2) Pleasanton (2) Red Cloud/Blue Hill (1) Shelton (4)…

2020 C3 District Preview

C3 @ Oakland-Craig Top 5 Team Predictions: 1. #4 Aquinas (13) 2. Conestoga (8) 3. #10 Milford (6) 4. Wilber-Clatonia (8) 5. #10 Raymond Central (4) Other Teams Competing: BRLD Boone Central/Newman Grove Centura Crofton/Bloomfield Madison Oakland-Craig Quad County Northeast Sutton Tekamah-Herman Wakefield-Allen Wisner-Pilger Aquinas enters the district set up to potentially qualify 12 out…

2020 D2 District Preview

D2 @ Central Valley Top 5 Teams 1. Palmer (6) 2. #4 Howells-Dodge (5) 3. #10 Southwest (5) 4. Centennial (5) 5. East Butler (6) Other Teams Competing Alma (3) Anselmo-Merna (4) Cedar Bluffs (1) Central Valley (2) Dorchester (1) Freeman (1) Friend (1) Guardian Angels Central Catholic (2) North Central (3) Overton (1) Palmyra…

2020 C2 District Preview

C2 @ St. Paul Top 5 Team Predictions: 1. #3 David City (10) 2. #6 Logan View (9) 3. Battle Creek (6) 4. Twin River (5) 5. St. Paul (4) Other Teams Competing: Columbus Scotus Doniphan-Trumbull Gibbon GICC Johnson County Lincoln Christian Louisville Lutheran High NE North Bend Central Shelby-Rising City SCNU #5 Not much…

2020 Class A District Rankings

Please send any suggestions, updates or corrections to codymainquist@gmail.com , NebraskaCody on Twitter, or simply comment on this post.  A1 @ Papillion-LaVista South A1 Top Three Teams: 1. Millard South (14) 2. Papillion-LaVista South (11) 3. Bellevue East (8) Other Teams Competing: Bellevue West Creighton Prep Elkhorn Lincoln Northeast Omaha Benson Omaha Westside 106 1…

2020 Class B District Rankings

Please send any suggestions, updates or corrections to kdfries@hotmail.com, kwfry on Twitter, or simply comment on this post.  B1 @ Bennington B1 Top Five Teams: 1. Bennington (9) 2. Columbus Lakeview (9) 3. Omaha Skutt (7) 4. Aurora (8) 5. Beatrice (7) Other Teams Competing: Ashland-Greenwood Auburn Boys Town Fairbury Norris Omaha Gross Plattsmouth 106:…