2020 District D3 Preview

D3 @ Southern Valley Top 5 Teams: 1. #7 Maxwell (9) 2. Axtell (6) 3. #8 Weeping Water (4) 4. Ansley Litchfield (5) 5. Elm Creek (5) Other Teams Competing: Franklin (1) Harvard (1) Hastings St. Cecilia High Plains Community (2) Kenesaw (2) #9 Nebraska Christian (2) Pleasanton (2) Red Cloud/Blue Hill (1) Shelton (4)…

2020 C3 District Preview

C3 @ Oakland-Craig Top 5 Team Predictions: 1. #4 Aquinas (13) 2. Conestoga (8) 3. #10 Milford (6) 4. Wilber-Clatonia (8) 5. #10 Raymond Central (4) Other Teams Competing: BRLD Boone Central/Newman Grove Centura Crofton/Bloomfield Madison Oakland-Craig Quad County Northeast Sutton Tekamah-Herman Wakefield-Allen Wisner-Pilger Aquinas enters the district set up to potentially qualify 12 out…

2020 D2 District Preview

D2 @ Central Valley Top 5 Teams 1. Palmer (6) 2. #4 Howells-Dodge (5) 3. #10 Southwest (5) 4. Centennial (5) 5. East Butler (6) Other Teams Competing Alma (3) Anselmo-Merna (4) Cedar Bluffs (1) Central Valley (2) Dorchester (1) Freeman (1) Friend (1) Guardian Angels Central Catholic (2) North Central (3) Overton (1) Palmyra…

2020 C2 District Preview

C2 @ St. Paul Top 5 Team Predictions: 1. #3 David City (10) 2. #6 Logan View (9) 3. Battle Creek (6) 4. Twin River (5) 5. St. Paul (4) Other Teams Competing: Columbus Scotus Doniphan-Trumbull Gibbon GICC Johnson County Lincoln Christian Louisville Lutheran High NE North Bend Central Shelby-Rising City SCNU #5 Not much…

2020 Class A District Rankings

Please send any suggestions, updates or corrections to codymainquist@gmail.com , NebraskaCody on Twitter, or simply comment on this post.  A1 @ Papillion-LaVista South A1 Top Three Teams: 1. Millard South (14) 2. Papillion-LaVista South (11) 3. Bellevue East (8) Other Teams Competing: Bellevue West Creighton Prep Elkhorn Lincoln Northeast Omaha Benson Omaha Westside 106 1…

2020 Class B District Rankings

Please send any suggestions, updates or corrections to kdfries@hotmail.com, kwfry on Twitter, or simply comment on this post.  B1 @ Bennington B1 Top Five Teams: 1. Bennington (9) 2. Columbus Lakeview (9) 3. Omaha Skutt (7) 4. Aurora (8) 5. Beatrice (7) Other Teams Competing: Ashland-Greenwood Auburn Boys Town Fairbury Norris Omaha Gross Plattsmouth 106:…

2020 D1 District Preview

Top 5 Teams: 1. Plainview (12) 2. Neligh Oakdale (7) 3. Burwell (8) 4. Twin Loup (4) 5. Thayer Central (4) Other Teams Competing: Arapahoe Brady Cambridge Clarkson-Leigh Creighton Elgin Public/Pope John Elkhorn Valley Fullerton Meridian Niobrara/Verdigre Osmond Pender Scribner-Snyder St. Mary’s Summerland Preview This district without question is the toughest in Class D this…

2020 C1 District Preview

C1 @ Malcolm Top 5 Team Prediction: #6 Archbishop Bergan (5) Fillmore Central (7) Tri County (6) Wood River (4) Bishop Neumann (4) Other Teams Competing: Cross County/Osceola Fort Calhoun HTRS Hartington Cedar Lincoln Lutheran Malcolm Norfolk Catholic Ponca Syracuse Winnebago Yutan One of the stories heading into this district is who will emerge with…

NEwrestle Class B Rankings 1/21/20

Northwest’s Grady Arends now occupies the top spot at 113 as the two prior #1’s are now at different weights. Photo Credit: Sgt Jiggy’s Photography B NEWrestle Team Rankings  (indicates # of ranked wrestlers)   1 Omaha Skutt (6)   2 Hastings (8)   3 Arlington (4)   4 Northwest (4)   5 Beatrice (6)  …

NEwrestle Class D Rankings 1/21/20

Matt VanPelt takes of the top spot at 145 lbs D NEwrestle Tournament Team Rankings 1 Plainview (8) 2 Neligh-Oakdale (6) 3 Mullen (5) 4 Howells-Dodge (4) 5 Burwell (5) 6 Central Valley (2) 7 Maxwell (5) 8 Weeping Water (3) 9 Nebraska Christian (2) 10 Southwest (4) D NEwrestle Individual Rankings 106 1 Eli…

NEwrestle Class C Rankings 1/21/20

Gavin Zoucha: New #1 at 152 after beating previous top two wrestlers in the same week. Photo Credit: Ann Martin – Malcolm Public Schools Class C NEwrestle Tournament Team Rankings 1 Valentine (6) 2 Ord (5) 3 David City (6) 4 Aquinas (5) 5 Amherst (4) 6 Logan View (6) 7 Raymond Central (3) 8…