Class D District Pre-Seeds

Seedable wrestlers have records .500 or better. Track wrestling assigns seed points to each seedable wrestler to determine the pre-seeds. These seeds are subject to change in the comings days. Also, there are seeding meetings prior to the district tournaments on Saturday where the coaches can override the current seeds.

D1 DistrictWrestlerSchoolGradeWinsLossPre-Seed
106
1Eli LanhamPlainviewSr.3801
2Carter BrandyberryAlmaSo.26102
3Layne SturekPenderSr.4463
4Tristan KruegerNorth CentralSo.31154
5Tristian OlsonAnselmo MernaSo.30125
6Bryce JurgensenClarkson LeighJr.33186
7Colby StreckerFullertonFr.9207
8Kyler CarraherFranklinFr.9218
113
1Jaxon Smith Elm CreekFr.3161
2Jaxon SmutzScribner/SnyderJr.1952
3Grant HaussermanFranklinFr.17163
4Zane DrueryAnselmo MernaSo.19144
5Matthew FerrisPenderSo.2327
6Wayne LeeArapahoeFr.1620
7Bye
8Bye
120
1Scout AshburnPlainviewJr.4011
2Logan PetersonSouth LoupSr.2682
3Issac GoshertArapahoeSr.2533
4Lance RussellHigh PlainsFr.21104
5Gavin PrewittNorth CentralFr.25145
6Brock FletcherKenesawFr.11166
7Issac BaumertClarkson LeighFr.14247
8Backham LewisElm CreekFr.3208
126
1Zach DickauNorth CentralSr.3251
2Nickolas KuehnKenesawSo.3222
3Koby Smith Elm CreekSr.2453
4Kyler MoselPlainviewSo.2444
5Jordan MoselPlainviewSo. 19135
6Trey JohnsonPenderSo.23156
7Bryan ConnArapahoeJr.1057
8James DubbsAlmaJr.22178
132
1Javier MarinoHigh Plains Community28131
2Thomas KlemesrudNorth Central3292
3Tanner FrahmPlainviewSo.3643
4Jadon Wells Anselmo MernaFr.27134
5Dylan HibyClarkson LeighFr.40125
6Erik RojasElm CreekJr.16246
7Seth TunederPlainviewSo.14217
8Keller TwohigFranklinFr.3178
138
1Nolan Blevins Weeping WaterSr.4161
2Keagan MoselPlainviewSr.3482
3Carter FjellShelby Rising CitySr.32123
4Trevor KuehnKenesawSr.21134
5Wyatt UrkoskiHigh PlainsFr.34145
6Ashton DowneyArapahoeJr.29166
7Joshua JensenGACCSr.24147
8Bryton WalzElm CreekSr.10108
145
1Xavier PerezElm CreekSr.3261
2Tristian WhiteArapahoeJr.2662
3Grady Belt Shelby Rising CityJr.3543
4Kirby SmithFullertonSr.33134
5Bode WortmanPlainviewSr.24145
6Tyce PorterAnselmo MernaFr.32136
7Bo OligmuellerGACCSo.18287
8Levi SchroederKenesawFr.5218
152
1Levi LewisNorth CentralJr.3041
2Ayden MolzahnAlmaJr.3032
3Devon TunederPlainviewJr.2993
4Ethan BaumertGAACJr.29174
5Zachery RandallPenderJr.28175
6Quinton HeinemanPenderSo.20176
7Colby StrietSouth LoupSr.15227
8Lane LiebWilcox-HildrethSr.468
160
1Wyatt JenkinsArapahoeJr.1841
2Tyler EssaryWeeping WaterJr.2382
3Hunter GressHigh Plains CommunitySr.16153
4Alek MolzahnAlmaFr.26154
5Alex WilburFranklinSr.23175
6Travis QuintanaElm CreekSr.1786
7Landon Silva Shelby Rising CityFr.22207
8Zane KreikemeierAnselmo MernaJr.26188
170
1Alizae MejiaPlainviewSr2441
2Jason Burch Weeping WaterSr.1962
3Jordan SmithArapahoeSr.32123
4Barett HaussermanFranklinJr.21114
5Rio RedmundSouth LoupFr.23165
6Elijah CalyNorth CentralSo.8106
7Jarym SmealGACCSr.12177
8Gabe TrampeElm Creek Jr.7298
182
1Cash MeierGACCSr.3251
2Brett BridgerFullertonFr.3162
3Sean DuffyKenesawJr.20103
4Lucas Hammer PlainviewSr.2774
5Jackson KoehnClarkson LeighSo.27195
6Tayte ThortonAnselmo MernaFr.13236
7Jason StenkaAlmaJr.13247
8Lila BloomerSouth LoupJr.5158
195
1Sid MillerAnselmo MernaSo.2381
2Andrew DuncanPenderFr.20122
3James RolfGACCSo.22143
4Ty EngelFullertonSr.23154
5Jacob Burns PenderJr.2126
6Jacob HarrisonFranklinJr.68
7Cale SchwerGACCJr.921
8Bye
220
1Joseph KahrsFullertonSr.20101
2Andew GrafAlmaJr.28172
3Colton SandersonPenderSo.26164
4Chandler CarrierScrbner/SnyderJr.17113
5Carsten KnobbeGACCSo.14125
6Clay WitthuhnSouth LoupSo.18196
7Grayson PetersonPlainviewFr.3167
8Gabe PettitFranklinSr.4228
285
1Levi KernerArapahoeJr.3101
2George FraherGACCJr.35142
3Tavin UdenFranklinSo.410
4Andrew RiveriaClarkson LeighFr.1031
5Dax DoernemannGACCFr.1124
6Brodi MossWilcox HildrethSo.015
7Bye
8Bye
D2 DistrictWrestler SchoolGradeWinsLossPre Seed
106
1Nolan OsbornTwin LoupJr.3441
2Hayden NeemanSuperiorSo.3712
3Sebastian SaucedaSheltonFr.1973
4Robert AschoffOsmandSo.21144
5Owen HartmanAnsley/LitchfieldFr.18235
6Wesley HavelkaFreemanFr.17256
7Waylon WarnekeElkhorn ValleyFr.12237
8Zachary BurkeDoniphan TrumbullFr.9268
113
1Hunter BennettElkhorn ValleySr.4001
2Carter BeckmanEPPJSo.2872
3Aiden PielRCBHJr.3563
4Nathan HalseyElkhorn ValleySo.1094
5Mitchel StrittSouthwestFr.22225
6Hector EstradaTwin LoupFr.19236
7Jesse WinbergPleasantonFr.16247
8Brett MillerSuperiorJr.16218
120
1Zack HartlElkhorn ValleyJr.2241
2Ethan KippTwin LoupJr.22112
3Owen VondraElkhorn ValleyFr.923
4Carter Van PeltSouthwestSo. 23154
5Issac PielRCBHJr.33115
6Jackson HulsMeridianFr.21166
7Dominic TrueOsmondFr.1517
8Bye
126
1Adam MillerElkhorn ValleySr.3901
2Tristian SmithElkhorn ValleySo.1162
3Lane BartonMeridianSr.2863
4Jacob KernsSouthwestJr.2964
5Hayes JensenBurwellSo.1765
6Garrett KeithTwin LoupFr.27196
7David LewisAnsley LitchfieldSr.15217
8Chase OstdiekRCBHFr.11228
132
1Jeremy LarsonBradySr.4201
2Maverick HagemanElkhorn ValleyFr.3392
3Drake BelvilleDoniphan TrumbullSr.1853
4Colten DaweBurwellSr.1214
5Channing OgdenWest HoltSo21105
6Caden TrewRCBHSo28166
7Mason SchafferElkhorn ValleyFr.897
8Dillon StarkAnsley LitchfieldFr.11278
138
1Garrett LatimerSouthwestSr.4541
2Reed BennettElkhorn ValleyJr.34112
3Keaton DowseTwin LoupFr.25203
4Caleb DavisWest HoltFr.27114
5Chase RacickyAnsely LitchfieldJr.20195
6Aaron AllgoodSuperiorSo23206
7Hunter KlinetobeElkhorn ValleyJr.567
8Aidan MullenBradyJr.9338
145
1Ruger ReimersPalmerSr.4521
2Shawn QuandtTwin LoupSr.35112
3Brooks ArmstrongRCBHSo.3483
4Bodie TrueOsmondJr.18124
5Tyler EllisSouthwestSo.29215
6Will SchmitzSt. MarysJr.18276
7Tyler EverhartSuperiorFr.25197
8Jaxon ThoeneBurwellFr.4108
152
1Matt Van PeltSouthwestSr.4211
2Archer GrintTwin LoupJr.1572
3Judd AlbertsFreemanSr.37103
4Isaac PistulkaWest HoltSo.23154
5Cody MayfieldBurwellJr.1710
6Levi JurjensBradySo.625
7Bye
8Bye
160
1Brody DickinsonFreemanSr.4231
2Brett TryonSouthwestSr.38102
3Collin ArehartAnsley LitchfieldSr.3093
4Kade BottorfTwin LoupJr.26144
5Patrick VinsonOsmondJr.16105
6Emmet WenworthBurwellFr.5116
7Mason KingSheltonSr.8167
8Wyatt ScheetsMeridianJr.9208
170
1Hunter ArehartAnsley LitchfieldSr.2651
2Slate MicheelTwin LoupSo.3792
3Tristian StearnsBradyJr.31113
4Gabe GoesFreemanFr.32214
5Edward HaverluckMeridianSo.1295
6Leonardo GuzmanPalmerSo.28286
7Hagen HodgesBurwellFr.1112
8Bye
182
1Cooper SlingbyAnsley LitchfieldJr.3641
2Jace OstromBurwellSr.2262
3Cole DowneySouthwestSr.31123
4Chase PawloskiPleasantonJr.334
5Jordan BrownSuperiorJr.23175
6Gavin ChohonNiobrara/VerdigreSr.30256
7Garrett SchneiderTwin LoupSo.18237
8Reece PayneRCBHFr.15258
195
1Kolby LarsonAnsley LitchfieldJr.4421
2Gunner ReimersPalmerJr.3422
3Alex GideonBurwellJr.2433
4Colton HorneDoniphan TrumbullSr.2764
5Gavyn ClauseElkhorn ValleySr.1585
6Cameron CarrBradySo.612
7Trevor PardeFreemanSo.921
8Bye
220
1Chet WichmannPalmerSr.4311
2Anders WebberSuperiorJr.1862
3Tyler DaweBurwellSo.1893
4Clayton HardySouthwestSo.28124
5Gavin BerelaAnsley LitchfieldJr.30155
6Grant HawkinsPleasantonJr.17176
7Kaden DadyBurwellJr.19167
8Brody FisherRCBHJr.25178
285
1Hunter MayfieldBurwellSr.2221
2Payton ChristiancySuperiorJr.3862
3Bryson ShoemakerSouthwestSr.25163
4Jordy BalandDoniphan TrumbullJr.1494
5Caden ReikofskiElkhorn ValleySr.1685
6Andrew KoehlmoosSt. MarysJr.17126
7Jacob StombergPalmerSo2328
8Bye 
D3 DistrictWrestlerSchoolGradeWinsLossPre-Seed
106
1Reece KocianEast ButlerSo.3031
2Carsen WhiteselNeligh OakdaleSo.28122
3Triston WellsThayer CentralSo.31153
4Dierks NekoliczakCentral ValleyFr.19134
5Braxton HammondSouthern ValleyFr.21145
6Daley BearingerSummerlandFr.19146
7Navarre PlagmannS-E-MFr.1120
8Bye
113
1Lane BohacEast ButlerSo.2551
2Jacob FoxAxtellJr.3482
3Ashton SinnThayer CentralJr.3973
4Cooper BehmerWinsideFr.27134
5Cody BoothNeligh OakdaleSr.17145
6Aiden ShuttsHi-LineFr.17216
7Layci CondonCreightonSo.4117
8Brodie StengelSandhills/ThedfordFr.9298
120
1Dayton GipeSandhills ValleySo.3401
2Cayden Ellis WinsideJr.3642
3Luke Polvicka East ButlerFr.2283
4Dominic KyleOvertonSo.23154
5Cooper CaseyThayer CentralSr.29205
6Kegan PayneNeligh OakdaleFr.1214
7Stephanie CruzJohnson County CentralJr.817
8Bye
126
1Brenner McLaughlinThayer CentralJr.4061
2Michael PolivkaEast ButlerSr.18122
3Jacoby MannWinsideJr.3263
4Rafe GerbinSummerlandSr.17154
5Ethan AtkinsS-E-MSo.17125
6Austen ForneySouthernSo.15116
7Griffin ClausenNeligh OakdaleSr.15147
8Manny ConsbruckHastings STCJr.7228
132
1Brock KesterNeligh OakdaleSr.3771
2Maddo MagwireWinsideJr.2782
3Cole BroekerSouthern ValleySo26123
4Treyton WaldmeierThayer CentralJr.23104
5Eli ThieleSummerlandSr.24195
6JaPriece MoreheadJohnson County CentralSo.16236
7Gage StutzmanHowells-DodgeFr.18277
8Hunter PerksCambridgeFr.13218
138
1Art EscalanteWinsideJr.4151
2Kyle OakleyCentral ValleyJr.2982
3Cinch KigerOvertonJr.33163
4Damien EricksonStantonJr.25124
5Reece JonesS-E-MJr.27195
6Austin HegemannHowells-DodgeFr.32216
7Ashton HigginsNeligh-OakdaleJr.19237
8Adam CorbettCambridgeSo19248
145
1Gabe EscalanteWinsideJr.3951
2Dominic StewartThayer CentralSr.4262
3Taaron LavickyAxtellFr.32163
4Mason NoelSouthern ValleySo.944
5Lane BelinaHowells-DodgeFr.32225
6Jacob CorbettCambridgeSo.656
7Lathem SchummHarvardFr.12177
8Isaias JuarezNeligh-OakdaleSr.3128
152
1Rj WilmesCreightonSr.29101
2Austin RudolfNeligh OakdaleSo.2152
3Trevor BrownSouthern ValleyJr.27103
4Joseph FrenchAxtellSr.20124
5Tyler CarlsonWinsideJr.16105
6Tyson CoufalHowells-DodgeSo.22146
7Anton WurdingerStantonFr.14207
8Tye StantonCambridgeFr.14278
160
1Aiden KuesterNeligh-OakdaleSo.3811
2Levi BelinaHowells-DodgeJr.4472
3Trevin BreckaEast ButlerJr.2193
4Buchannen TietjenThayer CentralSr.3884
5Alex ArroyoSummerlandJr.27165
6Jadeyn KohlHi-LineJr. 24166
7Shane SlejaSouthern ValleySr.9147
8Gabe HuntleyCambridgeSo.14318
170
1Conner SchutzHi-LineSr.2601
2Jestin BayerHowells-DodgeSo.4362
3Sam VorthermsCreightonSo.3473
4Sutton PohlmanStantonSr. 33104
5Conor DempseyNeligh-OakdaleSr.27125
6Ashton NicholsS-E-MJr.16216
7Dylan PooschkeOvertonFr.7317
8Carson GrossnicklausSouthern ValleySo5268
182
1Reece ZutavernSandhillsJr.4111
2Gunner MumfordThayer CentralSo. 3992
3Kaleb SenffAxtellSr.25143
4Mason ToppWinsideSo. 38104
5Caleb PayneNeligh Oakdale Sr.2295
6Ben TiedeHi-LineSr.326
7Wyatt ErvinCambridgeJr.25207
8Jacob HegemannHowells-DodgeJr.18218
195
1Bobby EvansCambridgeSr.3771
2Colton ThieleSummerlandJr.2572
3Bryson WernerSouthern ValleyJr.19123
4Ashton HawkinsAxtellSo24204
5Andrew EngleThayer CentralSr.22145
6Joshua ChristianEast ButlerSo.622
7Bye
8Bye
220
1Reed McFaddenSandhills-ThedfordSr.34111
2Dawson KaupNeligh-OakdaleSr.27142
3Syrus SnowHi-LineJr.21123
4Julien GrindleCambridgeJr.33164
5Wyatt ChippsSummerlandJr.25135
6Aaron HernandezS-E-MSr.13236
7Juan BasultoSouthernJr.7207
8Gabe GroveSouthern ValleyFr.6208
285
1Brayton Branic Sandhills ThedfordSo.4361
2Brendon HallS-E-MJr.27162
3Caleb KlienHastings STCSr.18103
4Logan MuellerSummerlandJr.1874
5Dahrran Cast Thayer CentralSr.20235
6Keithen HuntleyCambridgeJr.19266
7Carson ReinersHi-LineJr.6167
8Evan NiemeierHi-LineSr.178
D4 DistrictWrestlerSchoolGradeWinsLossPre Seeds
106
1Wyatt HeeselMaxwellJr.2841
2Jeffery ForsenMullenSo.2372
3Trenton RushmanLeytonFr.1693
4Jarhett AndersonHay SpringsFr.18124
5Cash DavisHyannisFr.811
6Chris LoydGarden CountyFr.323
7Bye
8Bye
113
1Eli Paxton MullenSo.4731
2Creel WeberHemingfordSo.1842
3Brock BurryBayardFr.15113
4Blake DevittHitchcock CountySo.2264
5Jadon SkavdahlSioux CountyFr.13105
6Bye
7Bye
8Bye
120
1Cauy MorganSutherlandFr.3551
2Kaleb ChristoffersonHitchcock CountyJr.2592
3Jonathan FitzlerHemingfordFr.18123
4Mason TonerPerkins CountyFr.822
5Dominick GehoPaxtonFr.011
6Bye
7Bye
8Bye
126
1Hunter KidlowBayardSr.2171
2James McGinnisKimballSo.1152
3Chase GraceyMullenFr.32123
4Sam MeltonMaxwellSr.13104
5Wesley JacobsHay SpringsSo.16115
6Gavin LoseyHitchcock CountySo.18136
7Kyle RoteGarden CountyFr.12337
8Brodey FrederickSutherlandSo.248
132
1Jon PeterkaSutherlandJr.4151
2Kyle DurfeeMullenJr.3892
3Connor CluffKimballSr.1973
4Mason TilfordMaxwellSr.1374
5Zach AraujoBayardFr.24115
6Gavin HuntGarden CountyFr.18226
7Dax ConnickNorth Platte St. PatsSo.9207
8Nathan KollmorgenHitchcock CountyFr.1138
138
1Samuel FosterSutherlandJr.4411
2Colton PoukPerkins CountyJr.2062
3Brenton AbbottLeytonJr.2373
4Hunter DeedsNorth Platte St. PatsSr.30124
5Ezekail HeatonHyannisSo.26155
6Daniel KohelMorrillSo.18146
7Hunter MinerWauneta-PalisadeJr.19127
8Adam HillGarden CountySo.20258
145
1Hunter CookSutherlandJr.4451
2Jaden HendersonMedicine ValleySr.3582
3Gavin NutterNorth Platte St. PatsJr.16143
4Trey SchindlerKimballSo.1784
5Beau LakeBayardJr.3085
6Klayton PagelMaxwellSr.22126
7Luke DalbyBayardSo.457
8Kolyn GastonHitchcock CountySo.10138
152
1Colton HolthusGarden CountySr.4121
2Spencer DeNayerMullenJr.4362
3Conner BrynerWauneta-PalisadeFr.33153
4Wyatt ReichenbergBanner CountyFr.17134
5Tanner O’BrienHitchcock CountySo.22125
6Jose MartinezMinatareSr.11146
7Kolby HouchinBayardFr.9127
8Josh GageMedicine Valley So.13258
160
1Kolby WellingCrawfordJr.2041
2Kolton KrihaBayardJr.2392
3Matthew KohelMorrillSr.21113
4Sean SimonsonMullenJr.32154
5Gunner Roberson Garden CountyFr.23225
6Jesse DunnSioux CountySo.1096
7Alex NeffeHemingfordSr.15177
8Rex FellDundy County StrattonSr.12238
170
1Christian LeonardBayardSr.3301
2Haydon OldsMinatareSr.2392
3Kaydan HuntMaxwellSo.1673
4Trey KirchGarden CountyJr.19184
5Aydan KapsSutherlandFr.17165
6Jordyn Anderson Hay SpringsFr.920
7Owen ThorbergMullenFr.533
8Bye
182
1Keagan ShulerHitchcock CountySo.3051
2Dallas MillerGarden CountyJr.33102
3Kaden ColeMedicine ValleySr.31123
4Michael MorganMorrillJr.1264
5Austin LeeSutherlandJr.17175
6Jacob YoungMaxwellFr.9116
7Cody HolmesWauneta-PalisadeJr.16227
8Theron MillerBayardFr.10208
195
1Gavin WhiteSutherlandJr.3621
2Chesney StanczykGarden CountySr.2882
3Drey SmithMaxwellSr.1153
4Bryce Seier MorrillSr.1994
5Taylor KingNorth Platte St. PatsJr.56
6Aspen HendersonMedicine ValleySo.719
7Bye
8Bye
220
1Brandon KnolesPerkins CountySr.2631
2Gavin AndersonHyannisJr.1572
3Luke HowittMaxwellSr.2723
4Tel KvanvigMullenSo.24154
5Landon NicholsNorth Platte St. PatsJr.17175
6Cole HamiltonWauneta-PalisadeJr.1824
7Kyler GastonHitchcock CountySr.612
8Bye
285
1Kayden StubbsMaxwellJr.3261
2Austin MeyerPerkins CountyJr.2982
3Clayton Baxter Hitchcock CountyJr.12113
4Isacc WelchMullenSo.20164
5Taylor HublHitchcock CountyFr.12115
6Reegan FrenchMorrilFr.12126
7Michael RotherhamBayardSr.14217
8Carter RudloffCrawfordFr.368

One thought on “Class D District Pre-Seeds

  1. Pingback: 2021 District Tournament Central | NEwrestle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s