D4-A Subdistrict Final Results

Bayard edged Mullen in a team race that came down to the final few matches. Host school Maxwell was not far behind.

Unranked Heessel of Maxwell beat #8 Forsen to win 106.

#4 Paxton beat #7 Webeter to win 113.

Beau Lake edged #10 Schindler to win 145.

The big win of the day came at 220 with #8 Gavin Anderson of Hyannis beating returning finalist and #3 Howitt 10-5.

Kayden Stubbs has been down to 195, but was up at 285 where he should have a better chance of a medal. He beat #8 Welch to win the subdistrict.

Team Scores
1Bayard 140.0
2Mullen 135.5
3Maxwell 121.5
4Morrill 80.0
5Wauneta-Palisade 52.0
6Kimball 47.0
7Hyannis 46.0
8Hemingford 45.0
9Leyton 32.0
10Minatare 26.0
11Paxton 10.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Wyatt Heessel of Maxwell
  • 2nd Place – Jeffery Forsen of Mullen
  • 3rd Place – Trenton Rushman of Leyton
  • 4th Place – Cash Davis of Hyannis

1st Place Match

  • Wyatt Heessel (Maxwell) 28-4, Jr. over Jeffery Forsen (Mullen) 23-7, So. (Fall 2:35)

3rd Place Match

  • Trenton Rushman (Leyton) 16-9, Fr. over Cash Davis (Hyannis) 8-11, Fr. (Fall 4:42)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eli Paxton of Mullen
  • 2nd Place – Creel Weber of Hemingford
  • 3rd Place – Brock Burry of Bayard

1st Place Match

  • Eli Paxton (Mullen) 37-3, So. over Creel Weber (Hemingford) 18-4, So. (Fall 5:48)

3rd Place Match

  • Brock Burry (Bayard) 15-11, Fr. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonathan Fitzler of Hemingford
  • 2nd Place – Dominick Geho of Paxton

1st Place Match

  • Jonathan Fitzler (Hemingford) 18-12, Fr. over Dominick Geho (Paxton) 0-13, Fr. (Fall 0:37)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Kildow of Bayard
  • 2nd Place – James McGinnis of Kimball
  • 3rd Place – Sam Melton of Maxwell
  • 4th Place – Chase Gracey of Mullen

1st Place Match

  • Hunter Kildow (Bayard) 21-7, Sr. over James McGinnis (Kimball) 11-5, So. (Fall 4:52)

3rd Place Match

  • Sam Melton (Maxwell) 13-10, Sr. over Chase Gracey (Mullen) 32-13, Fr. (Fall 0:39)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kyle Durfee of Mullen
  • 2nd Place – Connor Cluff of Kimball
  • 3rd Place – Mason Tilford of Maxwell
  • 4th Place – Zach Araujo of Bayard

1st Place Match

  • Kyle Durfee (Mullen) 38-9, Jr. over Connor Cluff (Kimball) 19-7, Sr. (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Mason Tilford (Maxwell) 13-7, Sr. over Zach Araujo (Bayard) 24-11, Fr. (TF-1.5 3:26 (15-0))

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Kohel of Morrill
  • 2nd Place – Ezekial Heaton of Hyannis
  • 3rd Place – Brenton Abbott of Leyton
  • 4th Place – Hunter Miner of Wauneta-Palisade

1st Place Match

  • Daniel Kohel (Morrill) 18-14, So. over Ezekial Heaton (Hyannis) 26-15, So. (Fall 1:57)

3rd Place Match

  • Brenton Abbott (Leyton) 23-7, Jr. over Hunter Miner (Wauneta-Palisade) 19-12, Jr. (Fall 1:10)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Beau Lake of Bayard
  • 2nd Place – Trey Schindler of Kimball
  • 3rd Place – Luke Dalby of Bayard
  • 4th Place – Klayton Pagel of Maxwell

1st Place Match

  • Beau Lake (Bayard) 30-8, Jr. over Trey Schindler (Kimball) 17-8, So. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Luke Dalby (Bayard) 4-5, So. over Klayton Pagel (Maxwell) 22-13, Sr. (M. For.)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Spencer DeNaeyer of Mullen
  • 2nd Place – Conner Bryner of Wauneta-Palisade
  • 3rd Place – Kolby Houchin of Bayard
  • 4th Place – Jose Martinez of Minatare

1st Place Match

  • Spencer DeNaeyer (Mullen) 43-6, Jr. over Conner Bryner (Wauneta-Palisade) 33-15, Fr. (TF-1.5 3:50 (20-2))

3rd Place Match

  • Kolby Houchin (Bayard) 9-12, Fr. over Jose Martinez (Minatare) 11-14, Sr. (Fall 4:03)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kolton Kriha of Bayard
  • 2nd Place – Matthew Kohel of Morrill
  • 3rd Place – Sean Simonson of Mullen
  • 4th Place – Alex Neefe of Hemingford

1st Place Match

  • Kolton Kriha (Bayard) 23-9, Jr. over Matthew Kohel (Morrill) 21-11, Sr. (Fall 3:34)

3rd Place Match

  • Sean Simonson (Mullen) 32-15, Jr. over Alex Neefe (Hemingford) 15-17, Sr. (Fall 2:38)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Leonard of Bayard
  • 2nd Place – Haydon Olds of Minatare
  • 3rd Place – Kaydan Hunt of Maxwell
  • 4th Place – Owen Thorberg of Mullen

1st Place Match

  • Christian Leonard (Bayard) 33-0, Sr. over Haydon Olds (Minatare) 23-9, Sr. (Dec 11-7)

3rd Place Match

  • Kaydan Hunt (Maxwell) 16-7, So. over Owen Thorberg (Mullen) 5-33, Fr. (Fall 0:30)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Morgan of Morrill
  • 2nd Place – Jaycob Young of Maxwell
  • 3rd Place – Cody Holmes of Wauneta-Palisade
  • 4th Place – Theron Miller of Bayard

1st Place Match

  • Michael Morgan (Morrill) 12-6, Jr. over Jaycob Young (Maxwell) 9-11, Fr. (Fall 2:34)

3rd Place Match

  • Cody Holmes (Wauneta-Palisade) 16-22, Jr. over Theron Miller (Bayard) 10-20, Fr. (Fall 0:34)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Seier of Morrill
  • 2nd Place – Drey Smith of Maxwell
  • 3rd Place – Emma Gomez of Hemingford

1st Place Match

  • Bryce Seier (Morrill) 19-9, Sr. over Drey Smith (Maxwell) 11-6, Sr. (M. For.)

3rd Place Match

  • Emma Gomez (Hemingford) 4-11, Sr. over () , . (Bye)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gavin Anderson of Hyannis
  • 2nd Place – Luke Howitt of Maxwell
  • 3rd Place – Tel Kvanvig of Mullen
  • 4th Place – Cole Hamilton of Wauneta-Palisade

1st Place Match

  • Gavin Anderson (Hyannis) 15-7, Jr. over Luke Howitt (Maxwell) 27-2, Sr. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Tel Kvanvig (Mullen) 24-15, So. over Cole Hamilton (Wauneta-Palisade) 18-24, Jr. (Fall 1:38)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayden Stubbs of Maxwell
  • 2nd Place – Isaac Welch of Mullen
  • 3rd Place – Michael Rotherham of Bayard
  • 4th Place – Reegan French of Morrill

1st Place Match

  • Kayden Stubbs (Maxwell) 32-6, Jr. over Isaac Welch (Mullen) 30-16, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Michael Rotherham (Bayard) 14-21, Sr. over Reegan French (Morrill) 12-12, Fr. (Fall 0:46)

One thought on “D4-A Subdistrict Final Results

  1. Pingback: 2021 District Tournament Central | NEwrestle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s