Franklin edged GACC, North Central and Elm Creek to finish in first in D1-B at High Plains.

Some exciting matches at 126 with #3 Kuehn beating #4 Smith 4-2 and then #2 Dickau 6-2.

At 145 #4 Xavier Perez, who recently dropped from 152, was up 17-6 in the third before getting the fall over #8 Smith.

At 152 #3 Lewis won 6-5 over #4 Molzahn.

GACC’s #2 Cash Meier won a wild 12-11 match over #5 Bridger in the 182lb finals.

Team Scores
1Franklin 117.0
2Guardian Angels Central Catholic 107.0
3North Central 104.0
4Elm Creek 100.0
5Alma 95.0
6High Plains Community 82.0
7Kenesaw 74.0
8Fullerton 54.0
9Wilcox-Hildreth 10.0
10Dorchester 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristen Krueger of North Central
  • 2nd Place – Carter Brandyberry of Alma
  • 3rd Place – Kyler Carraher of Franklin
  • 4th Place – Colby Strecker of Fullerton

1st Place Match

  • Tristen Krueger (North Central) 31-15, So. over Carter Brandyberry (Alma) 26-10, So. (Fall 3:14)

3rd Place Match

  • Kyler Carraher (Franklin) 9-21, Fr. over Colby Strecker (Fullerton) 9-20, Fr. (Fall 2:11)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaxon Smith of Elm Creek
  • 2nd Place – Grant Haussermann of Franklin

1st Place Match

  • Jaxon Smith (Elm Creek) 31-6, Fr. over Grant Haussermann (Franklin) 17-16, Fr. (Fall 1:47)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lance Russell of High Plains Community
  • 2nd Place – Gavin Prewitt of North Central
  • 3rd Place – Brock Fletcher of Kenesaw
  • 4th Place – beckham lewis of Elm Creek

1st Place Match

  • Lance Russell (High Plains Community) 21-10, Fr. over Gavin Prewitt (North Central) 25-14, Fr. (Fall 5:02)

3rd Place Match

  • Brock Fletcher (Kenesaw) 11-16, Fr. over beckham lewis (Elm Creek) 3-20, Fr. (Fall 1:31)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nickolas Kuehn of Kenesaw
  • 2nd Place – Zach Dickau of North Central
  • 3rd Place – James Dubbs of Alma
  • 4th Place – Koby Smith of Elm Creek

1st Place Match

  • Nickolas Kuehn (Kenesaw) 32-2, So. over Zach Dickau (North Central) 32-5, Sr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • James Dubbs (Alma) 22-17, Jr. over Koby Smith (Elm Creek) 24-5, Sr. (M. For.)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Javier Marino of High Plains Community
  • 2nd Place – Thomas Klemesrud of North Central
  • 3rd Place – erik rojas of Elm Creek
  • 4th Place – Keller Twohig of Franklin

1st Place Match

  • Javier Marino (High Plains Community) 28-13, Jr. over Thomas Klemesrud (North Central) 32-9, Sr. (Fall 1:46)

3rd Place Match

  • erik rojas (Elm Creek) 16-24, Jr. over Keller Twohig (Franklin) 3-17, Fr. (Dec 9-3)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trevor Kuehn of Kenesaw
  • 2nd Place – Wyatt Urkoski of High Plains Community
  • 3rd Place – Bryton Walz of Elm Creek
  • 4th Place – Joshua Jansen of Guardian Angels Central Catholic

1st Place Match

  • Trevor Kuehn (Kenesaw) 21-13, Sr. over Wyatt Urkoski (High Plains Community) 34-14, Fr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Bryton Walz (Elm Creek) 10-10, Sr. over Joshua Jansen (Guardian Angels Central Catholic) 24-14, Sr. (M. For.)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xavier Perez of Elm Creek
  • 2nd Place – Kirby Smith of Fullerton
  • 3rd Place – Bo Oligmueller of Guardian Angels Central Catholic
  • 4th Place – Levi Schroeder of Kenesaw

1st Place Match

  • Xavier Perez (Elm Creek) 32-6, Sr. over Kirby Smith (Fullerton) 33-13, Sr. (Fall 5:14)

3rd Place Match

  • Bo Oligmueller (Guardian Angels Central Catholic) 18-28, So. over Levi Schroeder (Kenesaw) 5-21, Fr. (Fall 2:39)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Levi Lewis of North Central
  • 2nd Place – Ayden Molzahn of Alma
  • 3rd Place – Ethan Baumert of Guardian Angels Central Catholic
  • 4th Place – Lane Lieb of Wilcox-Hildreth

1st Place Match

  • Levi Lewis (North Central) 30-4, Jr. over Ayden Molzahn (Alma) 30-3, Jr. (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Ethan Baumert (Guardian Angels Central Catholic) 29-17, Jr. over Lane Lieb (Wilcox-Hildreth) 4-6, Sr. (Fall 4:37)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alek Molzahn of Alma
  • 2nd Place – Hunter Gress of High Plains Community
  • 3rd Place – Alex Wilbur of Franklin
  • 4th Place – travis quintana of Elm Creek

1st Place Match

  • Alek Molzahn (Alma) 26-15, Fr. over Hunter Gress (High Plains Community) 16-15, Sr. (M. For.)

3rd Place Match

  • Alex Wilbur (Franklin) 23-17, Sr. over travis quintana (Elm Creek) 17-8, Sr. (Dec 6-5)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Barett Haussermann of Franklin
  • 2nd Place – Elijah Clay of North Central
  • 3rd Place – Jaryn Smeal of Guardian Angels Central Catholic
  • 4th Place – Gabe Trampe of Elm Creek

1st Place Match

  • Barett Haussermann (Franklin) 21-11, Jr. over Elijah Clay (North Central) 8-10, So. (Fall 1:16)

3rd Place Match

  • Jaryn Smeal (Guardian Angels Central Catholic) 12-17, Sr. over Gabe Trampe (Elm Creek) 7-29, Jr. (Fall 1:24)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cash Meier of Guardian Angels Central Catholic
  • 2nd Place – Brett Bridger of Fullerton
  • 3rd Place – Sean Duffy of Kenesaw
  • 4th Place – Jason Stenka of Alma

1st Place Match

  • Cash Meier (Guardian Angels Central Catholic) 32-5, Sr. over Brett Bridger (Fullerton) 31-6, Fr. (Dec 12-11)

3rd Place Match

  • Sean Duffy (Kenesaw) 20-10, Jr. over Jason Stenka (Alma) 13-24, Jr. (Fall 1:54)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Harrison of Franklin
  • 2nd Place – Ty Engel of Fullerton
  • 3rd Place – James Rolf of Guardian Angels Central Catholic
  • 4th Place – Cale Schwer of Guardian Angels Central Catholic

1st Place Match

  • Jacob Harrison (Franklin) 6-8, Jr. over Ty Engel (Fullerton) 23-15, Sr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • James Rolf (Guardian Angels Central Catholic) 22-14, So. over Cale Schwer (Guardian Angels Central Catholic) 9-21, Jr. (Fall 0:30)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joseph Kahrs of Franklin
  • 2nd Place – Andrew Graf of Alma
  • 3rd Place – Carsten Knobbe of Guardian Angels Central Catholic
  • 4th Place – Gabe Pettit of Franklin

1st Place Match

  • Joseph Kahrs (Franklin) 20-10, Sr. over Andrew Graf (Alma) 28-17, Jr. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Carsten Knobbe (Guardian Angels Central Catholic) 14-12, So. over Gabe Pettit (Franklin) 4-22, Sr. (Fall 0:29)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – George Fraher of Guardian Angels Central Catholic
  • 2nd Place – Dax Doernemann of Guardian Angels Central Catholic
  • 3rd Place – Tavin Uden of Franklin
  • 4th Place – Brodi Moss of Wilcox-Hildreth

1st Place Match

  • George Fraher (Guardian Angels Central Catholic) 35-14, Jr. over Dax Doernemann (Guardian Angels Central Catholic) 11-24, Fr. (Fall 0:42)

3rd Place Match

  • Tavin Uden (Franklin) 4-10, So. over Brodi Moss (Wilcox-Hildreth) 0-15, So. (Fall 0:54)
One thought on “D1-B Subdistrict Final Results”

Leave a Reply to 2021 District Tournament Central | NEwrestle.com Cancel reply