2020-2021 NSAA Wrestling Classification

 CLASS A  
 Team Name-(Based on total enrollment)Team Enroll CLASS
1Omaha South2226A
2Omaha Central2094A
3Grand Island1970A
4Millard North1923A
5Millard South1903A
6Lincoln High1754A
7Lincoln East1734A
8Millard West1687A
9Lincoln North Star1623A
10Omaha North1584A
 11Creighton Preparatory School 1562 A
12Lincoln Southeast1557A
13Lincoln Southwest1557A
14Omaha Burke1547A
15Omaha Westside1462A
 16Papillion-LaVista South 1447 A
17Omaha Bryan1439A
18Papillion-LaVista1381A
19Omaha Northwest1316A
20Lincoln Northeast1278A
21Kearney1215A
22Bellevue West1145A
23Bellevue East1123A
24Gretna1121A
25Fremont1113A
26Elkhorn South1076A
27Omaha Benson1076A
28Norfolk1038A
29Columbus965A
30Lincoln Pius X898A
31North Platte896A
 CLASS B  
 Team Name-(Basedon Boys’ onlyenrollment) Total Boys  CLASS
1South Sioux City473B
2Scottsbluff400B
3Ralston394B
4Hastings386B
5Elkhorn379B
6Lexington373B
7Bennington327B
 8Northwest (Heartland Lutheran) 306 B
 9Omaha Skutt Catholic 303 B
10Norris282B
11Waverly260B
12Blair256B
13Beatrice256B
14Crete250B
15Schuyler243B
16Gering221B
 17Omaha Concordia(Douglas County West) 214 B
 18York (McCool Junction) 210 B
19Seward205B
20Plattsmouth205B
 21Nebraska City(Lourdes Central Catholic) 202 B
22McCook198B
23Elkhorn North193B
 24Omaha Gross Catholic 188 B
25Alliance187B
 26Mount Michael Benedictine 177 B
27Aurora171B
 28Omaha Roncalli Catholic 164 B
29Platteview159B
30Sidney147B
31Wahoo136B
32Ogallala136B
33Wayne130B
34Holdrege127B
35Cozad125B
36West Point-Beemer121B
37Columbus Lakeview111B
38Adams Central107B
39Boys Town107B
40Auburn105B
41Ashland-Greenwood104B
42Chadron104B
43Fairbury102B
44Gothenburg100B
45Pierce100B

46Minden99B
47Falls City99B
48Broken Bow97B
49Columbus Scotus97B
 CLASS C  
 Team Name-(Basedon Boys’ onlyenrollment) Total Boys  CLASS
 1Hartington CedarCatholic (Hartington- Newcastle) 94 C
2Arlington92C
3St. Paul92C
4Fort Calhoun89C
 5Boone Central (Newman Grove) 88 C
6Lincoln Christian88C
7Central City86C
8Raymond Central86C
 9Lincoln Lutheran (Parkview Christian) 85 C
10O’Neill84C
11Milford83C
12Valentine83C
13Crofton/Bloomfield81C
14Mitchell81C
15Kearney Catholic80C
16Gordon-Rushville80C
   17South Central Nebraska Unified District #5 (Sandy Creek/Lawrence- Nelson)   79   C
18Winnebago78C
19Centura (Elba)77C
20Louisville76C
21Malcolm75C
22Fillmore Central75C
23Logan View74C
24HTRS (Pawnee City)73C
25Conestoga72C
26Battle Creek72C
27North Bend Central71C
28Gibbon71C
29Syracuse69C
 30Quad County Northeast (Randolph/Laurel- Concord-Coleridge) 69 C
 31Cross County/Osceola 69 C
32Bishop Neumann67C
33Ord66C
34David City65C
35Wilber-Clatonia65C
36Norfolk Catholic65C
37Loomis/Bertrand65C
38Madison64C
39Wood River63C
 40Grand Island Central Catholic 62 C
41Aquinas Catholic62C
42Hershey61C
43Twin River61C
44Wakefield60C
45Bridgeport60C
46Centennial60C
 47BRLD (Bancroft-Rosalie/Lyons- Decatur Northeast) 59 C
 48Tri County Northeast(Emerson- Hubbard/Allen) 59 C
49Yutan58C
50Tekamah-Herman56C
51Sutton55C
52Ponca55C
53Amherst54C
54Nebraska Christian54C
55Oakland-Craig53C
56Arcadia/Loup City53C
57Chase County52C
58Archbishop Bergan52C
59Tri County51C
60Palmyra51C
 61Ravenna (three-yr tie breaker 55) 50 C
 62Ainsworth (three-yrtie breaker 50) 50 C
 63Lutheran High Northeast (three-yrtie breaker 50) 50 C
 64Wisner-Pilger (three- yr tie breaker 49.66) 50 C
 CLASS D  
 Team Name-(Based on Boys’ only enrollment) Total Boys  CLASS
  1Red Cloud/Blue Hill(three-yr tie breaker 46.33)  50  D
 2West Holt (three-yr tie breaker 41.33) 50 D
3Superior49D
 4Johnson County Central 47 D
5Freeman47D
6Clarkson-Leigh47D
7Summerland47D
  8North Central (Rock County/Keya Paha County)  46  D
 9Central Valley(Wheeler Central) 45 D
10Southern45D
11Doniphan-Trumbull44D
12Bayard44D
13Elkhorn Valley44D
14Cambridge44D
 15Guardian Angels Central Catholic 43 D
16Kimball43D
17Alma43D
18Hemingford42D
19Sutherland42D
20Arapahoe42D
21Plainview42D
22Hastings St. Cecilia41D
23Neligh-Oakdale41D
24Dundy County Stratton41D
25Anselmo-Merna41D
26Hitchcock County41D
27Thayer Central40D
28Shelby-Rising City40D
29Howells-Dodge40D
30Burwell40D
31East Butler40D
32Southern Valley39D
33Stanton38D
34Perkins County38D
35Maxwell38D
36Elm Creek37D
37Weeping Water37D
38North Platte St. Patrick’s37D
39Cedar Bluffs37D
 40Hi-Line (Eustis- Farnam/Elwood) 36 D
41Morrill36D
42Creighton36D
43Niobrara/Verdigre36D
 44South Loup (Callaway/Arnold) 35 D
45Palmer35D
46Ansley-Litchfield35D
47Osmond35D
  48Sandhills Valley (Stapleton/McPhersonCounty)  35  D
49Franklin34D
50Shelton33D
51Fullerton32D
52Leyton32D
53Garden County31D
54Harvard30D
55Kenesaw30D
56Sandhills/Thedford30D
57Axtell28D
58Riverside28D
59Pender27D
60Overton27D
61Pleasanton27D
62High Plains Community27D
63Medicine Valley27D
64Southwest26D
65Hay Springs26D
66Wilcox-Hildreth25D
67St. Mary’s25D
68Wauneta-Palisade24D
 69Twin Loup(Sargent/Loup County) 24 D
70Paxton23D
71Friend23D
72Elgin Public/Pope John22D
73Sumner-Eddyville-Miller22D
74Winside22D
75Hyannis22D
76Minatare21D
77Brady21D
78Mullen21D
79Dorchester19D
80Meridian17D
81Santee15D
82Scribner-Snyder13D
83Crawford12D
84Sioux County11D
85Banner County9D

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s