2020 B2 District Final Results

Team Scores
1 Hastings 271.5
2 Blair 148.0
3 York 131.0
4 O`Neill 108.0
5 Adams Central 102.0
6 Platteview 99.5
7 Nebraska City 95.0
8 Waverly 81.0
9 Schuyler 44.0
10 Omaha Concordia 42.0
11 Omaha Roncalli Catholic 34.0
12 Crete 19.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristen Obermiller of Adams Central
  • 2nd Place – Markus Miller of Hastings
  • 3rd Place – Joseph Yates of O`Neill
  • 4th Place – Ivan Perez of Schuyler

1st Place Match

  • Tristen Obermiller (Adams Central) 37-6, Sr. over Markus Miller (Hastings) 33-12, So. (MD 18-5)

3rd Place Match

  • Joseph Yates (O`Neill) 19-10, Fr. over Ivan Perez (Schuyler) 22-11, So. (Dec 7-5)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Braiden Kort of Adams Central
  • 2nd Place – Carlos Prados of Nebraska City
  • 3rd Place – Hunter Anderson of Hastings
  • 4th Place – Evan Vertuli of Platteview

1st Place Match

  • Braiden Kort (Adams Central) 38-4, Fr. over Carlos Prados (Nebraska City) 32-8, Fr. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Hunter Anderson (Hastings) 19-23, So. over Evan Vertuli (Platteview) 29-13, So. (Dec 5-3)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ty Rainforth of O`Neill
  • 2nd Place – Thomas Ivey of York
  • 3rd Place – Dalton Hansen of Hastings
  • 4th Place – Aiden Riha of Platteview

1st Place Match

  • Ty Rainforth (O`Neill) 38-0, So. over Thomas Ivey (York) 46-3, Jr. (Fall 5:44)

3rd Place Match

  • Dalton Hansen (Hastings) 17-26, Sr. over Aiden Riha (Platteview) 25-18, So. (SV-1 14-12)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Landon Weidner of Hastings
  • 2nd Place – Oscar Lopez of O`Neill
  • 3rd Place – Tyler Curtis of Blair
  • 4th Place – Trae Greve of Waverly

1st Place Match

  • Landon Weidner (Hastings) 36-8, Fr. over Oscar Lopez (O`Neill) 25-8, Sr. (TF-1.5 4:41 (15-0))

3rd Place Match

  • Tyler Curtis (Blair) 22-10, Sr. over Trae Greve (Waverly) 26-7, Jr. (Dec 4-0)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Brown of Hastings
  • 2nd Place – Brody Karls of Blair
  • 3rd Place – Nick Demonte of Platteview
  • 4th Place – Oren Krumrei of York

1st Place Match

  • Bryce Brown (Hastings) 28-4, Sr. over Brody Karls (Blair) 15-4, Sr. (Fall 0:30)

3rd Place Match

  • Nick Demonte (Platteview) 36-12, Sr. over Oren Krumrei (York) 37-13, Jr. (Dec 14-10)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brady Thompson of O`Neill
  • 2nd Place – Hank Frost of Blair
  • 3rd Place – Cameron Kort of Adams Central
  • 4th Place – Austin Yohe of Hastings

1st Place Match

  • Brady Thompson (O`Neill) 31-5, So. over Hank Frost (Blair) 35-12, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Cameron Kort (Adams Central) 40-10, Sr. over Austin Yohe (Hastings) 26-17, Sr. (SV-1 6-1)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Berg of Blair
  • 2nd Place – Garrett Johnson of Platteview
  • 3rd Place – Jett Samuelson of Hastings
  • 4th Place – Nicholas Asche of Omaha Concordia

1st Place Match

  • Dylan Berg (Blair) 27-17, Jr. over Garrett Johnson (Platteview) 35-8, Sr. (SV-1 8-6)

3rd Place Match

  • Jett Samuelson (Hastings) 32-10, So. over Nicholas Asche (Omaha Concordia) 21-3, Sr. (For.)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mason Brumbaugh of Hastings
  • 2nd Place – Elliot Steinhoff of Platteview
  • 3rd Place – Jabez Anderson of Omaha Roncalli Catholic
  • 4th Place – Jackson Johnson of Adams Central

1st Place Match

  • Mason Brumbaugh (Hastings) 19-3, Sr. over Elliot Steinhoff (Platteview) 34-7, So. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Jabez Anderson (Omaha Roncalli Catholic) 14-18, Jr. over Jackson Johnson (Adams Central) 27-17, Sr. (Dec 10-7)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Izaak Hunsley of Hastings
  • 2nd Place – Treyton Jones of Blair
  • 3rd Place – Chance Sjulin of Nebraska City
  • 4th Place – Chase Cotton of York

1st Place Match

  • Izaak Hunsley (Hastings) 43-4, Sr. over Treyton Jones (Blair) 26-18, Sr. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Chance Sjulin (Nebraska City) 21-14, Jr. over Chase Cotton (York) 17-8, Jr. (SV-1 7-5)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Evan Canoyer of Waverly
  • 2nd Place – Kobe Lyons of York
  • 3rd Place – Dylan White of Crete
  • 4th Place – Morgan Koch of Omaha Roncalli Catholic

1st Place Match

  • Evan Canoyer (Waverly) 25-1, Jr. over Kobe Lyons (York) 47-4, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Dylan White (Crete) 34-9, Sr. over Morgan Koch (Omaha Roncalli Catholic) 14-9, Sr. (Dec 4-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Damen Pape of Hastings
  • 2nd Place – William Marxsen of Schuyler
  • 3rd Place – Braden Hanson of Blair
  • 4th Place – Kaden Lyons of York

1st Place Match

  • Damen Pape (Hastings) 48-0, Sr. over William Marxsen (Schuyler) 41-6, Sr. (Fall 1:53)

3rd Place Match

  • Braden Hanson (Blair) 33-11, Jr. over Kaden Lyons (York) 36-12, Jr. (Dec 5-1)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Evan Morara of Hastings
  • 2nd Place – Dexter Larsen of Blair
  • 3rd Place – Jacob Diaz of York
  • 4th Place – Wyatt Fanning of Waverly

1st Place Match

  • Evan Morara (Hastings) 23-5, Sr. over Dexter Larsen (Blair) 30-11, Jr. (Fall 4:29)

3rd Place Match

  • Jacob Diaz (York) 37-4, Sr. over Wyatt Fanning (Waverly) 27-11, So. (Dec 6-5)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brayan Rodriguez of York
  • 2nd Place – Jacob Krauter of Waverly
  • 3rd Place – Blake Davis of Hastings
  • 4th Place – Gavin Bailey of Nebraska City

1st Place Match

  • Brayan Rodriguez (York) 29-7, Sr. over Jacob Krauter (Waverly) 19-13, So. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Blake Davis (Hastings) 35-9, Jr. over Gavin Bailey (Nebraska City) 16-26, Fr. (Fall 1:47)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alfredo Valquier of Nebraska City
  • 2nd Place – Josh Callejas of Hastings
  • 3rd Place – Neil Hartman of Omaha Concordia
  • 4th Place – Beau Woods of York

1st Place Match

  • Alfredo Valquier (Nebraska City) 39-3, Sr. over Josh Callejas (Hastings) 26-10, Sr. (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Neil Hartman (Omaha Concordia) 32-5, So. over Beau Woods (York) 32-16, Sr. (Fall 0:22)

One thought on “2020 B2 District Final Results

  1. Pingback: 2020 District Tournament Central | NEwrestle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s