2019 NEwrestle All-Junior Team

106
Casey Benavides (Bridgeport) 1st C

113
Emilio Haynes (Omaha Central) 2nd A

120
Jakason Burks (Burke) 1st A

126
Nate Christensen (Plainview) 1st D

132
Gage Krolikowski (Valentine) 1st C

138 (Tie)
Maxx Mayfield (Lincoln East) 1st A
Nicholas Stoltenberg (Omaha Skutt) 1st B

145
Chase Olson (Valentine) 2nd C

152
Colby Coons (Twin Loup) 2nd D

160
Dylan Soule (High Plains) 3rd D

170
Damen Pape (Hastings) 1st B

182 (Tie)
Isaac Trumble (Millard South) 1st A
Eli Jansen (Omaha Skutt) 1st B

195
Grady Griess (Northwest) 1st B

220
Kasten Grape (Columbus) 1st A

285
Kien Martin (Overton) 1st D

Honorable Mention: *

106
Jesse Sauceda (Shelton) 3rd D
Dalton Hansen (Harvard) 5th D
Ben Kroeger (Papillion-LaVista) SQ A

113
Teven Marshall (Mullen) 3rd D
Hunter Nagatani (Kearney) 4th A
Clay Cerny (Columbus) 5th A
Jacob Hilmer (Loomis-Bertrand) 5th C
Tristen Obermiller (Adams Central) 6th B
Spencer Bridgmon (Syracuse) 6th C
Nathaniel Murillo (Morrill) SQ D

120
Shaye Wood (Central Valley) 1st D
Rylie Steele (Kearney) 3rd A
Isaiah Shields (Amherst) 4th D
Devon Mahone (Omaha North) SQ A
Stone Sindelar (Papio South) SQ A
Ean Bailey (Lexington) SQ B
Gage Musser (Hershey) SQ C
Will Grape (Boone Central) SQ C

126
Daniel Escandon (Gibbon) 1st C
Caleb Lazure (Omaha Skutt) 2nd B
Collin Quandt (Northwest) 3rd B
Zak Palmer (North Central) 5th D
Cody Niemiec (Papillion-LaVista) 6th A
Daniel Schuman (Elkhorn South) SQ A
Bryce Brown (Hastings) SQ A
Ethan Zegers (Milford) SQ C
Carter Jensen (Pierce) SQ C
Gavin Lampman (Wisner-Pilger) SQ D

132
Jeaven Scdoris (Milford) 2nd C
Jacson Valentine (David City) 3rd C
Jeromy Nielsen (Omaha Burke) 4th A
Breckin Sperling (Lincoln East) 5th A
Izaak Hunsley (Hastings) 5th B
Brady Fago (Lexington) 6th B
Abdi Mohamed (Omaha Bryan) SQ A
Owen Lade (Battle Creek) SQ C
Dustin Klingsporn (Axtell) SQ D

138
Enrique Martinez (Central Valley) 2nd D
Gauge McBride (Kearney) 3rd A
Morgan McGinley (Valentine) 3rd C
Peyton Meink (Millard North) 4th A
Mason Brumbaugh (Hastings) 5th B
Wyatt Smydra (Norfolk Catholic) 5th C
Joel Lemburg (Lakeview) 6th B
Cameron Kort (Adams Central) SQ B
Jackson Okereke (Lincoln High) SQ A

145
Caleb Connor (Papio South) 5th A
Brody Raines (Sidney) 5th B
Trey Nielsen (Omaha Burke) 6th A
Oren Pozehl (Ainsworth) 6th D
Blake Smith (Millard South) SQ A
Cooper Coons (Twin Loup) SQ D

152
Alex Irizarry (Papio South) 5th A
Blake Racicky (Ansley-Litchfield) 5th D
Ethan Valencia (Millard West) 6th A
Kile Bentley (Centura) 6th C

160
Derek Gibson (Maxwell) 4th D
Conner Halverson (Gordon-Rushville) 5th C
Brogan Zegers (Lincoln Southeast) 6th A
Brett Tinker (Pierce) 6th C
Cade Schendt (Papio South) SQ A
Bryan Zutavern (Sandhills-Thedford) SQ D
Jackson Fuelner (Thayer Central) SQ D

170
Grant Lyman (Lincoln East) 3rd A
Trevor Peterson (Chase County) 3rd C
Jarin Potts (Amherst) 5th D
Talan McGill (North Platte St. Pats) 6th D
Conner Wescoat (Cozad) SQ B
Brock Skinner (Ogallala) SQ B
Dylan Zoucha (Malcolm) SQ C
Ben Kment (Aquinas) SQ C

182
Trajen Linear (Papio South) 2nd A
Corey Dawe (Burwell) 2nd D
Seth Firmanik (Fairbury) 3rd B
Ethan Villwok (Bergan) 3rd D
Daylan Russell (Alma) 5th D
Kobe Wilkins (Arlington) 6th C
Carson Maas (Papillion-LaVista) SQ A
Kole Bordovsky (Wahoo) SQ B
Spencer Allen (David City) SQ C
Eric Hoesing (Hartington Cedar) SQ C

195
TJ Huber (Gretna) 2nd A
Evan Morara (Hastings) 3rd B
Collin Gale (Plainview) 3rd D
Anthony DeAnda (Columbus) 4th A
Tucker Alexander (Twin River) SQ C
Brandon Siebolt (Tri County) SQ D

220
Remington Gay (Arlington) 1st C
Peyton Cone (Bergan) 1st D
Carter Throener (Howells-Dodge) 2nd D
Jaylon Walker (Omaha Bryan) 3rd A
Garett Menke (Bennington) 3rd B
Clayton Hassett (Mullen) 3rd D
Landon Beaver (Wisner-Pilger) 4th D
Wayne Moore (David City) 6th C
Mikey Vasquez (Omaha South) SQ A
Brayan Rodriguez (York) SQ B
Hunter Thonen (Conestoga) SQ B
Remington Hodges (Hitchcock County) SQ D

285
Marcus Cave (Weeping Water) 2nd D
Jakob Jerabek (Arcadia-Loup City) 3rd D
Jacob Frezell-McClinton (Omaha Central) 4th A

* HM status for juniors is for those who made blood round at state or finished in the top six.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s