2019 B4 District Final Results

1 Lexington 144.0
2 Sidney 139.5
3 Cozad 131.0
4 McCook 125.0
5 North Platte 113.5

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Quinton Chavez of Gering
  • 2nd Place – Austin Munier of Sidney
  • 3rd Place – Ivan Lazo of Lexington
  • 4th Place – Jullian Stiver of McCook

1st Place Match

  • Quinton Chavez (Gering) 30-3, So. over Austin Munier (Sidney) 25-8, Fr. (Dec 12-6)

3rd Place Match

  • Ivan Lazo (Lexington) 31-8, So. over Jullian Stiver (McCook) 17-13, Fr. (Fall 3:42)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paul Garcia of Scottsbluff
  • 2nd Place – Jace Russman of Cozad
  • 3rd Place – Cameron Brauer of Sidney
  • 4th Place – Jaylan Ruffin of North Platte

1st Place Match

  • Paul Garcia (Scottsbluff) 34-5, So. over Jace Russman (Cozad) 40-2, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Cameron Brauer (Sidney) 32-14, Fr. over Jaylan Ruffin (North Platte) 31-12, So. (MD 13-5)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paul Ruff of Alliance
  • 2nd Place – Ean Bailey of Lexington
  • 3rd Place – Brock Little of North Platte
  • 4th Place – Jacob Peckham of Sidney

1st Place Match

  • Paul Ruff (Alliance) 36-3, So. over Ean Bailey (Lexington) 32-9, Jr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Brock Little (North Platte) 30-18, So. over Jacob Peckham (Sidney) 30-13, Jr. (MD 10-1)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Darian Diaz of North Platte
  • 2nd Place – Nate Rocheleau of Gering
  • 3rd Place – Kevin Price of Scottsbluff
  • 4th Place – Talyn Campbell of McCook

1st Place Match

  • Darian Diaz (North Platte) 44-1, So. over Nate Rocheleau (Gering) 33-4, So. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Kevin Price (Scottsbluff) 22-18, Sr. over Talyn Campbell (McCook) 29-17, So. (Fall 2:22)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Wyatt Hotz of Gothenburg
  • 2nd Place – Jerryd Hernandez of Scottsbluff
  • 3rd Place – Gage Stokey of Ogallala
  • 4th Place – Brady Fago of Lexington

1st Place Match

  • Wyatt Hotz (Gothenburg) 36-6, Sr. over Jerryd Hernandez (Scottsbluff) 16-7, Sr. (Dec 9-7)

3rd Place Match

  • Gage Stokey (Ogallala) 39-10, So. over Brady Fago (Lexington) 34-6, Jr. (Dec 5-2)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trey Arellano of Sidney
  • 2nd Place – Treven Melroy of Holdrege
  • 3rd Place – Tate Felber of McCook
  • 4th Place – Breckin Loftin of Cozad

1st Place Match

  • Trey Arellano (Sidney) 42-2, Sr. over Treven Melroy (Holdrege) 26-17, Jr. (Dec 11-4)

3rd Place Match

  • Tate Felber (McCook) 16-12, So. over Breckin Loftin (Cozad) 21-14, Jr. (SV-1 7-5)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devontae Gutierrez of Scottsbluff
  • 2nd Place – Trystan Berry of Lexington
  • 3rd Place – Cameron Zink of Ogallala
  • 4th Place – Brody Raines of Sidney

1st Place Match

  • Devontae Gutierrez (Scottsbluff) 31-1, Sr. over Trystan Berry (Lexington) 30-5, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Cameron Zink (Ogallala) 42-5, Fr. over Brody Raines (Sidney) 41-9, Jr. (Dec 10-8)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Blake Hoffmaster of Cozad
  • 2nd Place – KC Higer of Sidney
  • 3rd Place – Philip Halstead of Alliance
  • 4th Place – Jacob Awiszus of Gering

1st Place Match

  • Blake Hoffmaster (Cozad) 33-6, Sr. over KC Higer (Sidney) 41-6, Sr. (Dec 12-7)

3rd Place Match

  • Philip Halstead (Alliance) 20-16, So. over Jacob Awiszus (Gering) 26-19, Fr. (Dec 7-4)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Riley Kopf of Lexington
  • 2nd Place – Jake Lemmon of Chadron
  • 3rd Place – Cash Arensdorf of North Platte
  • 4th Place – Brady Robb of Sidney

1st Place Match

  • Riley Kopf (Lexington) 31-5, Sr. over Jake Lemmon (Chadron) 35-6, Sr. (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • Cash Arensdorf (North Platte) 37-8, So. over Brady Robb (Sidney) 40-10, So. (Dec 6-1)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Conner Wescoat of Cozad
  • 2nd Place – Gavyn Brauer of North Platte
  • 3rd Place – Brock Skinner of Ogallala
  • 4th Place – Kody Hahn of McCook

1st Place Match

  • Conner Wescoat (Cozad) 36-10, Jr. over Gavyn Brauer (North Platte) 29-18, So. (Fall 4:49)

3rd Place Match

  • Brock Skinner (Ogallala) 36-14, Jr. over Kody Hahn (McCook) 17-20, Sr. (Dec 6-5)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alec Langan of McCook
  • 2nd Place – Clark Riesen of Chadron
  • 3rd Place – Aidan Stuart of Lexington
  • 4th Place – Matthew Escamilla of Alliance

1st Place Match

  • Alec Langan (McCook) 34-4, So. over Clark Riesen (Chadron) 32-4, Sr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Aidan Stuart (Lexington) 26-16, Sr. over Matthew Escamilla (Alliance) 19-20, Jr. (Dec 13-6)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Imanol Munoz of Holdrege
  • 2nd Place – Lance Cattin of Chadron
  • 3rd Place – Jayden Bauer of Alliance
  • 4th Place – Jared Cole of McCook

1st Place Match

  • Imanol Munoz (Holdrege) 26-11, Jr. over Lance Cattin (Chadron) 30-9, Sr. (Dec 14-8)

3rd Place Match

  • Jayden Bauer (Alliance) 23-15, Sr. over Jared Cole (McCook) 19-16, Sr. (SV-1 3-1)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trent Weak of Holdrege
  • 2nd Place – Cade Stott of Cozad
  • 3rd Place – Colin Giron of McCook
  • 4th Place – Baily Hood of Alliance

1st Place Match

  • Trent Weak (Holdrege) 28-14, Jr. over Cade Stott (Cozad) 25-16, Jr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Colin Giron (McCook) 16-7, Sr. over Baily Hood (Alliance) 26-8, Sr. (Fall 4:38)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Stallbaumer of Cozad
  • 2nd Place – Jade Wurth of Lexington
  • 3rd Place – Isaiah Beye of Chadron
  • 4th Place – Hunter Cunningham of McCook

1st Place Match

  • Josh Stallbaumer (Cozad) 36-4, Sr. over Jade Wurth (Lexington) 35-2, Sr. (Fall 5:27)

3rd Place Match

  • Isaiah Beye (Chadron) 17-4, Jr. over Hunter Cunningham (McCook) 30-16, Sr. (Fall 0:29)
Advertisements

One thought on “2019 B4 District Final Results

  1. Pingback: District Tournament Central | NEwrestle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s