2019 B2 District Final Results

1 Northwest 185.5
2 York 183.0
3 Schuyler 145.0
4 Central City 140.0
5 Adams Central 104.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Grady Arends of Northwest
  • 2nd Place – Ty Rainforth of O`Neill
  • 3rd Place – Devon Ackles of Adams Central
  • 4th Place – Daniel Tworak of Columbus Scotus

1st Place Match

  • Grady Arends (Northwest) 46-4, So. over Ty Rainforth (O`Neill) 28-3, Fr. (MD 10-2)

3rd Place Match

  • Devon Ackles (Adams Central) 26-18, So. over Daniel Tworak (Columbus Scotus) 35-11, Sr. (Dec 3-2)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristen Obermiller of Adams Central
  • 2nd Place – Thomas Ivey of York
  • 3rd Place – Landyn Maschmeier of Columbus Scotus
  • 4th Place – Jackson Franks of Omaha Gross Catholic

1st Place Match

  • Tristen Obermiller (Adams Central) 43-2, Jr. over Thomas Ivey (York) 45-8, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Landyn Maschmeier (Columbus Scotus) 31-13, Fr. over Jackson Franks (Omaha Gross Catholic) 9-15, Fr. (Fall 0:47)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dyson Kunz of Central City
  • 2nd Place – Grayson Fries of Northwest
  • 3rd Place – Reece Jaqua of Wayne
  • 4th Place – Kaleb Eliker of York

1st Place Match

  • Dyson Kunz (Central City) 49-0, So. over Grayson Fries (Northwest) 34-17, Sr. (MD 11-0)

3rd Place Match

  • Reece Jaqua (Wayne) 40-7, So. over Kaleb Eliker (York) 41-13, So. (Dec 8-1)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Collin Quandt of Northwest
  • 2nd Place – Kenneth Castro of Schuyler
  • 3rd Place – Cameron Muhs of Wayne
  • 4th Place – Oscar Lopez of O`Neill

1st Place Match

  • Collin Quandt (Northwest) 43-4, Jr. over Kenneth Castro (Schuyler) 33-8, Sr. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Cameron Muhs (Wayne) 36-8, Sr. over Oscar Lopez (O`Neill) 24-9, Jr. (MD 13-3)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Koby Brandenburg of Central City
  • 2nd Place – Brady Thompson of O`Neill
  • 3rd Place – Nick Taylor of Columbus Scotus
  • 4th Place – Jarrett Cline of Mount Michael Benedictine

1st Place Match

  • Koby Brandenburg (Central City) 46-4, Sr. over Brady Thompson (O`Neill) 32-10, Fr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Nick Taylor (Columbus Scotus) 33-15, Jr. over Jarrett Cline (Mount Michael Benedictine) 5-4, Sr. (Inj. 0:00)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Juan Vergara of Wayne
  • 2nd Place – Miguel Roman of Schuyler
  • 3rd Place – Cameron Kort of Adams Central
  • 4th Place – Jackson Neville of Columbus Scotus

1st Place Match

  • Juan Vergara (Wayne) 38-1, Sr. over Miguel Roman (Schuyler) 13-3, Sr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Cameron Kort (Adams Central) 38-8, Jr. over Jackson Neville (Columbus Scotus) 31-15, Sr. (Dec 4-3)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Tejeda of Central City
  • 2nd Place – Owen Friesen of Northwest
  • 3rd Place – Tanner Storjohann of O`Neill
  • 4th Place – Blake Hessler of Adams Central

1st Place Match

  • Jackson Tejeda (Central City) 38-14, Sr. over Owen Friesen (Northwest) 35-21, So. (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Tanner Storjohann (O`Neill) 26-16, Sr. over Blake Hessler (Adams Central) 15-29, Sr. (MD 9-0)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Harrison Gocke of York
  • 2nd Place – Jared Gallion of Central City
  • 3rd Place – Tyler Nelson of Norris
  • 4th Place – Austin Cooley of Northwest

1st Place Match

  • Harrison Gocke (York) 54-1, Sr. over Jared Gallion (Central City) 39-13, Sr. (Fall 1:34)

3rd Place Match

  • Tyler Nelson (Norris) 29-11, Jr. over Austin Cooley (Northwest) 27-28, So. (Dec 5-3)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Moore of Central City
  • 2nd Place – Caden Yrkoski of Schuyler
  • 3rd Place – Evan Sliva of Columbus Scotus
  • 4th Place – Reid Korth of Wayne

1st Place Match

  • Sam Moore (Central City) 38-14, So. over Caden Yrkoski (Schuyler) 28-5, Sr. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Evan Sliva (Columbus Scotus) 27-17, Sr. over Reid Korth (Wayne) 23-15, So. (Dec 4-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zachary Serna of Norris
  • 2nd Place – Chase Cotton of York
  • 3rd Place – Dyllan Lee of Central City
  • 4th Place – Evan Hand of Columbus Scotus

1st Place Match

  • Zachary Serna (Norris) 29-11, Sr. over Chase Cotton (York) 34-13, So. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Dyllan Lee (Central City) 20-6, Sr. over Evan Hand (Columbus Scotus) 24-21, Jr. (Fall 0:55)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kobe Lyons of York
  • 2nd Place – William Marxsen of Schuyler
  • 3rd Place – Noah Machnicki of Adams Central
  • 4th Place – Isaac Martinez of Omaha Gross Catholic

1st Place Match

  • Kobe Lyons (York) 50-6, So. over William Marxsen (Schuyler) 24-14, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Noah Machnicki (Adams Central) 30-9, Sr. over Isaac Martinez (Omaha Gross Catholic) 18-17, Jr. (M. For.)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Grady Griess of Northwest
  • 2nd Place – Brayan Rodriguez of York
  • 3rd Place – Dylan Meyer of Norris
  • 4th Place – Conner Brown of Adams Central

1st Place Match

  • Grady Griess (Northwest) 44-1, Jr. over Brayan Rodriguez (York) 21-5, Jr. (Fall 1:10)

3rd Place Match

  • Dylan Meyer (Norris) 34-9, So. over Conner Brown (Adams Central) 32-17, Sr. (Fall 2:09)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jesus Maganda of Schuyler
  • 2nd Place – Cooper Kiser of Northwest
  • 3rd Place – Douglas Lazo of York
  • 4th Place – Dawson Dorn of Norris

1st Place Match

  • Jesus Maganda (Schuyler) 34-0, Sr. over Cooper Kiser (Northwest) 45-6, Sr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Douglas Lazo (York) 28-6, Sr. over Dawson Dorn (Norris) 22-17, Sr. (Fall 1:43)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Noah Stafursky of York
  • 2nd Place – Marcos Martinez of Northwest
  • 3rd Place – Nouredin Nouili of Norris
  • 4th Place – Alejandro Sanabria of Schuyler

1st Place Match

  • Noah Stafursky (York) 36-2, Sr. over Marcos Martinez (Northwest) 41-11, Sr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Nouredin Nouili (Norris) 18-6, Sr. over Alejandro Sanabria (Schuyler) 19-13, So. (Fall 0:50)
Advertisements

One thought on “2019 B2 District Final Results

  1. Pingback: District Tournament Central | NEwrestle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s