Metro Conference Final Results

Metro2020Team

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mohamud Abdi of Omaha Bryan
  • 2nd Place – Dominic Martinez of Papillion-LaVista
  • 3rd Place – Tyler Durden of Papio South
  • 4th Place – Logan W. Edwards of Omaha Westside
  • 5th Place – Tanner Clanton of Millard North
  • 6th Place – Avery Russell of Millard West
  • 7th Place – Bryce Jackson of Millard South
  • 8th Place – Arian Alai of Omaha Central

1st Place Match

  • Mohamud Abdi (Omaha Bryan) 25-4, Jr. over Dominic Martinez (Papillion-LaVista ) 22-11, So. (Dec 14-8)

3rd Place Match

  • Tyler Durden (Papio South) 25-3, Fr. over Logan W. Edwards (Omaha Westside) 23-8, Fr. (MD 12-4)

5th Place Match

  • Tanner Clanton (Millard North) 18-10, Jr. over Avery Russell (Millard West) 10-5, Fr. (Fall 1:17)

7th Place Match

  • Bryce Jackson (Millard South) 10-6, So. over Arian Alai (Omaha Central) 11-12, Sr. (TF-1.5 4:59 (20-4))

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Coyle of Millard South
  • 2nd Place – Solomon Allerheiligen of Millard North
  • 3rd Place – Noor Salat of Omaha Bryan
  • 4th Place – Nate Hartman of Millard West
  • 5th Place – Julio Reyes of Omaha Burke
  • 6th Place – Cam Ralston of Papio South
  • 7th Place – Jacob Williams of Papillion-LaVista
  • 8th Place – Mathew Parker of Elkhorn South

1st Place Match

  • Caleb Coyle (Millard South) 27-2, Jr. over Solomon Allerheiligen (Millard North) 19-7, Jr. (Fall 5:56)

3rd Place Match

  • Noor Salat (Omaha Bryan) 27-1, Sr. over Nate Hartman (Millard West) 15-5, Sr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Julio Reyes (Omaha Burke) 28-2, So. over Cam Ralston (Papio South) 20-9, Fr. (Fall 1:52)

7th Place Match

  • Jacob Williams (Papillion-LaVista ) 20-15, Sr. over Mathew Parker (Elkhorn South) 14-10, So. (Dec 12-11)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Grice of Bellevue East
  • 2nd Place – Emilio Haynes of Omaha Central
  • 3rd Place – Joel Adams of Millard South
  • 4th Place – Nathan Rubino of Omaha Burke
  • 5th Place – Wyatt May of Millard West
  • 6th Place – Jordan Bobier of Papillion-LaVista
  • 7th Place – Quentin Donald of Omaha Benson
  • 8th Place – Jerome Walsh of Omaha NW

1st Place Match

  • Garrett Grice (Bellevue East) 29-1, So. over Emilio Haynes (Omaha Central) 19-2, Sr. (For.)

3rd Place Match

  • Joel Adams (Millard South) 24-7, Fr. over Nathan Rubino (Omaha Burke) 26-5, Jr. (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • Wyatt May (Millard West) 22-6, Sr. over Jordan Bobier (Papillion-LaVista ) 28-12, Jr. (Fall 4:41)

7th Place Match

  • Quentin Donald (Omaha Benson) 9-3, Jr. over Jerome Walsh (Omaha NW) 8-5, So. (For.)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryan Turner of Omaha Central
  • 2nd Place – Abdi Mohamed of Omaha Bryan
  • 3rd Place – Ian Rudner of Papillion-LaVista
  • 4th Place – Grant Moraski of Bellevue West
  • 5th Place – Sammy Rubino of Omaha Burke
  • 6th Place – Aiden Robertson of Millard South
  • 7th Place – Kyrell Jordan of Bellevue East
  • 8th Place – Noah White of Elkhorn South

1st Place Match

  • Ryan Turner (Omaha Central) 13-2, Jr. over Abdi Mohamed (Omaha Bryan) 24-3, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Ian Rudner (Papillion-LaVista ) 28-11, Jr. over Grant Moraski (Bellevue West) 19-7, Fr. (MD 14-6)

5th Place Match

  • Sammy Rubino (Omaha Burke) 19-10, Fr. over Aiden Robertson (Millard South) 7-8, Fr. (Dec 5-4)

7th Place Match

  • Kyrell Jordan (Bellevue East) 4-2, Fr. over Noah White (Elkhorn South) 12-9, Sr. (Fall 0:33)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jakason Burks of Omaha Burke
  • 2nd Place – Conor Knopick of Millard South
  • 3rd Place – Daniel DeRosier of Bellevue East
  • 4th Place – Gabriel Grice of Omaha Central
  • 5th Place – Josh Richardson of Papillion-LaVista
  • 6th Place – Angel Reyes of Omaha Bryan
  • 7th Place – Christian Graser of Creighton Prep
  • 8th Place – Dameonte Lindsay of Omaha North

1st Place Match

  • Jakason Burks (Omaha Burke) 30-0, Sr. over Conor Knopick (Millard South) 27-2, Jr. (Inj. 3:20)

3rd Place Match

  • Daniel DeRosier (Bellevue East) 30-2, Jr. over Gabriel Grice (Omaha Central) 3-2, Jr. (Fall 0:25)

5th Place Match

  • Josh Richardson (Papillion-LaVista ) 16-16, Sr. over Angel Reyes (Omaha Bryan) 15-10, So. (TF-1.5 5:00 (15-0))

7th Place Match

  • Christian Graser (Creighton Prep) 10-18, So. over Dameonte Lindsay (Omaha North ) 7-8, So. (Fall 2:07)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Antoniak of Millard South
  • 2nd Place – Peyton Meink of Millard North
  • 3rd Place – Stone Sindelar of Papio South
  • 4th Place – Grant Kingston of Elkhorn South
  • 5th Place – Jayden Looney of Omaha Burke
  • 6th Place – Luke Figi of Gretna
  • 7th Place – Christopher Kueny of Omaha Central
  • 8th Place – Jackson Jeanette of Millard West

1st Place Match

  • Tyler Antoniak (Millard South) 32-0, So. over Peyton Meink (Millard North) 20-6, Sr. (Dec 6-1)

3rd Place Match

  • Stone Sindelar (Papio South) 26-4, Sr. over Grant Kingston (Elkhorn South) 18-9, Jr. (Fall 4:17)

5th Place Match

  • Jayden Looney (Omaha Burke) 23-8, Jr. over Luke Figi (Gretna) 4-5, Jr. (Dec 10-7)

7th Place Match

  • Christopher Kueny (Omaha Central) 18-4, Jr. over Jackson Jeanette (Millard West) 12-12, Fr. (Fall 0:37)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Antrell Taylor of Millard South
  • 2nd Place – Alex Irizarry of Papio South
  • 3rd Place – Ray Hubbard of Omaha Central
  • 4th Place – Coleton Haggin of Papillion-LaVista
  • 5th Place – Nick Groth of Elkhorn South
  • 6th Place – Tobin Wingender of Omaha Bryan
  • 7th Place – Brian Petry of Millard North
  • 8th Place – Keegan McArtor of Gretna

1st Place Match

  • Antrell Taylor (Millard South) 7-1, So. over Alex Irizarry (Papio South) 17-5, Sr. (Dec 11-5)

3rd Place Match

  • Ray Hubbard (Omaha Central) 11-4, Jr. over Coleton Haggin (Papillion-LaVista ) 28-9, Fr. (Fall 0:16)

5th Place Match

  • Nick Groth (Elkhorn South) 15-12, Sr. over Tobin Wingender (Omaha Bryan) 20-11, So. (MD 17-7)

7th Place Match

  • Brian Petry (Millard North) 16-10, Fr. over Keegan McArtor (Gretna) 10-10, Jr. (Dec 5-4)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Price of Papillion-LaVista
  • 2nd Place – Scott Robertson of Millard South
  • 3rd Place – Deon Davis of Omaha Central
  • 4th Place – Dalton Flibotte of Bellevue East
  • 5th Place – Blaine Miller of Omaha Burke
  • 6th Place – Ayden Welch of Elkhorn South
  • 7th Place – Tony Rinn of Millard North
  • 8th Place – Dayton Bailey of Omaha North

1st Place Match

  • Cole Price (Papillion-LaVista ) 34-4, Jr. over Scott Robertson (Millard South) 25-6, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Deon Davis (Omaha Central) 20-1, Jr. over Dalton Flibotte (Bellevue East) 29-4, Sr. (Dec 8-5)

5th Place Match

  • Blaine Miller (Omaha Burke) 26-6, Jr. over Ayden Welch (Elkhorn South) 18-6, Jr. (Dec 4-0)

7th Place Match

  • Tony Rinn (Millard North) 16-12, Sr. over Dayton Bailey (Omaha North ) 15-11, Sr. (Dec 7-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Connor of Papio South
  • 2nd Place – Deson Stapleton of Omaha Burke
  • 3rd Place – Ethan Valencia of Millard West
  • 4th Place – Guillermo Espinoza of Millard North
  • 5th Place – Blake Smith of Millard South
  • 6th Place – Dominic Fate of Creighton Prep
  • 7th Place – William McCann of Bellevue West
  • 8th Place – Jayson Borttorff of Papillion-LaVista

1st Place Match

  • Caleb Connor (Papio South) 20-3, Sr. over Deson Stapleton (Omaha Burke) 27-3, Jr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Ethan Valencia (Millard West) 23-4, Sr. over Guillermo Espinoza (Millard North) 21-5, Jr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Blake Smith (Millard South) 23-12, Sr. over Dominic Fate (Creighton Prep) 17-15, Jr. (Fall 4:44)

7th Place Match

  • William McCann (Bellevue West) 17-12, Sr. over Jayson Borttorff (Papillion-LaVista ) 14-6, So. (Fall 2:22)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Justin Davis of Omaha Central
  • 2nd Place – Jack McDonnell of Bellevue West
  • 3rd Place – Jack Larchick of Gretna
  • 4th Place – Alex Morris of Papillion-LaVista
  • 5th Place – Chase Pokett of Omaha Bryan
  • 6th Place – Trace Marco of Papio South
  • 7th Place – Connor Rinn of Millard North
  • 8th Place – Austin Sloger of Millard South

1st Place Match

  • Justin Davis (Omaha Central) 21-1, So. over Jack McDonnell (Bellevue West) 10-1, Jr. (Dec 11-7)

3rd Place Match

  • Jack Larchick (Gretna) 16-5, Sr. over Alex Morris (Papillion-LaVista ) 20-9, Fr. (Dec 7-5)

5th Place Match

  • Chase Pokett (Omaha Bryan) 25-6, So. over Trace Marco (Papio South) 21-10, Fr. (Fall 4:15)

7th Place Match

  • Connor Rinn (Millard North) 3-1, Sr. over Austin Sloger (Millard South) 24-9, Sr. (Fall 0:44)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cade Schendt of Papio South
  • 2nd Place – Tyler Stewart of Omaha North
  • 3rd Place – Ian Byington of Millard South
  • 4th Place – Cole D. Haberman of Omaha Westside
  • 5th Place – TJ Huber of Gretna
  • 6th Place – Henry Thomsen of Elkhorn South
  • 7th Place – Carson Maas of Papillion-LaVista
  • 8th Place – Austin Dougherty of Omaha Burke

1st Place Match

  • Cade Schendt (Papio South) 26-3, Sr. over Tyler Stewart (Omaha North ) 13-4, Fr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Ian Byington (Millard South) 28-5, Sr. over Cole D. Haberman (Omaha Westside) 30-6, So. (Fall 0:51)

5th Place Match

  • TJ Huber (Gretna) 8-6, Sr. over Henry Thomsen (Elkhorn South) 14-7, Jr. (Dec 3-1)

7th Place Match

  • Carson Maas (Papillion-LaVista ) 22-8, Sr. over Austin Dougherty (Omaha Burke) 15-7, Sr. (Fall 4:23)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tony Pray of Creighton Prep
  • 2nd Place – Jon Keller of Millard North
  • 3rd Place – Alek Abels of Papillion-LaVista
  • 4th Place – Jackson Arend of Gretna
  • 5th Place – Chris Wortman of Millard South
  • 6th Place – Isaac Martinez of Omaha South
  • 7th Place – Charlie Nosal of Millard West
  • 8th Place – Gabe Edwards of Elkhorn South

1st Place Match

  • Tony Pray (Creighton Prep) 31-0, Jr. over Jon Keller (Millard North) 17-3, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Alek Abels (Papillion-LaVista ) 28-10, Sr. over Jackson Arend (Gretna) 23-8, Sr. (Dec 2-1)

5th Place Match

  • Chris Wortman (Millard South) 22-9, Sr. over Isaac Martinez (Omaha South) 14-6, Sr. (Fall 2:58)

7th Place Match

  • Charlie Nosal (Millard West) 12-11, So. over Gabe Edwards (Elkhorn South) 12-12, So. (Dec 4-1)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaac Trumble of Millard South
  • 2nd Place – Jaylon Walker of Omaha Bryan
  • 3rd Place – Tyler Robinson of Papio South
  • 4th Place – Ben Uhl of Elkhorn South
  • 5th Place – Mikey Vasquez of Omaha South
  • 6th Place – Ryan D. Zatechka of Omaha Westside
  • 7th Place – Ryan Kocovsky of Millard West
  • 8th Place – Kaden Johnson of Papillion-LaVista

1st Place Match

  • Isaac Trumble (Millard South) 30-0, Sr. over Jaylon Walker (Omaha Bryan) 26-2, Sr. (Dec 7-1)

3rd Place Match

  • Tyler Robinson (Papio South) 27-3, Sr. over Ben Uhl (Elkhorn South) 18-10, Jr. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Mikey Vasquez (Omaha South) 6-4, Sr. over Ryan D. Zatechka (Omaha Westside) 22-13, So. (Dec 12-6)

7th Place Match

  • Ryan Kocovsky (Millard West) 16-9, Jr. over Kaden Johnson (Papillion-LaVista ) 15-20, So. (Fall 2:34)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cade D. Haberman of Omaha Westside
  • 2nd Place – Jacob Frezell-McClinton of Omaha Central
  • 3rd Place – Nolan Olafson of Omaha Burke
  • 4th Place – Zephaniah Sivels of Millard North
  • 5th Place – Connor Hoy of Millard South
  • 6th Place – Preston Welch of Bellevue East
  • 7th Place – CJ Ziemba of Millard West
  • 8th Place – Tyson Danner of Omaha NW

1st Place Match

  • Cade D. Haberman (Omaha Westside) 28-0, Jr. over Jacob Frezell-McClinton (Omaha Central) 19-2, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Nolan Olafson (Omaha Burke) 27-6, Jr. over Zephaniah Sivels (Millard North) 10-2, Jr. (TB-1 4-1)

5th Place Match

  • Connor Hoy (Millard South) 22-7, Jr. over Preston Welch (Bellevue East) 20-4, Jr. (Dec 6-4)

7th Place Match

  • CJ Ziemba (Millard West) 15-13, Jr. over Tyson Danner (Omaha NW) 8-2, So. (Fall 4:15)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s