2019 Flatwater Fracas: Day One Results

FINAL POOL

Teams: A#1 Millard South, A#2 Columbus, A#3 Lincoln East, A#6 Grand Island, A#8 Kearney
2019 Flatwater Fracas Champion Prediction: Millard South

There was plenty of great action today, and when the dust settled the final five teams were as predicted in the Fracas preview. We saw some huge individual matchups like Burks/Grice and Trumble/Griess and we’ll highlight those in our A and B weekend reviews next week. One of the better duals of the day was Grand Island and Omaha Burke, which came down to the last few matches.

In the final pool, we won’t have any shortage of highlight matches, especially in the lower weights. 106 and 113 have the top three wrestlers in Class A. 132, 138 and 170 have the top two. 145 and 152 have potential top three matches.

106:
A#1 Keith Smith (LE)
A#2 Adrian Bice (C)
A#3 Ein Obermiller (GI)

113:
A#1 Brandon Baustert (LE)
A#2 Caleb Coyle (MS)
A#3 Archer Heelan (K)
A#8 Blake Cerny (C)

120:
A#3 Juan Pedro (GI)
A#4 Joel Adams (MS)
A#6 Clay Cerney (C)
A#7 Hunter Nagatani (K)

126:
A#2 Blake Cushing (GI)
A#6 Rylie Steele (K)

132:
A#1 Conor Knopick (MS)
A#2 Tanner Kobza (C)

138:
A#1 Tyler Antoniak (MS)
A#2 Brayden Smith (K)
A#6 Brody Arrants (GI)
A#8 Alex Korte (C)

145:
A#1 Scott Robertson (MS)
A#3 Breckin Sperling (LE)
A#5 Gage Ferguson (K)

152:
A#1 Maxx Mayfield (LE)
A#3 Gauge McBride (K)

160:
A#7 Kolby Lukasiewicz (GI)

170:
A#1 Grant Lyman (LE)
A#2 Blayze Standley (C)
A#5 Carter Abels (K)

182:
A#1 Anthony DeAnda (C)
A#7 Ian Byington (MS)

195:
A#1 Kasten Grape (C)
A#4 Daylon Keovalone (GI)
A#6 Chris Wortman (MS)

220:
A#1 Isaac Trumble (MS)

285:
A#5 Michael Isele (GI)

 

Pool A Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Millard South
  • 2nd Place – Blair
  • 3rd Place – Lincoln Southwest
  • 4th Place – GINW
  • 5th Place – Fairbury

Round 1

  • Millard South defeated Fairbury 76-6.
  • Lincoln Southwest defeated GINW 50-24.
  • Blair defeated null 0-0.

Round 2

  • Millard South defeated Blair 49-10.
  • Lincoln Southwest defeated Fairbury 72-12.
  • GINW defeated null 0-0.

Round 3

  • Blair defeated Lincoln Southwest 44-33.
  • GINW defeated Fairbury 66-18.
  • Millard South defeated null 0-0.

Round 4

  • Millard South defeated Lincoln Southwest 70-3.
  • Blair defeated GINW 40-33.
  • Fairbury defeated null 0-0.

Round 5

  • Millard South defeated GINW 69-0.
  • Blair defeated Fairbury 70-12.
  • Lincoln Southwest defeated null 0-0.

Pool B Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kearney
  • 2nd Place – Great Bend
  • 3rd Place – Bennington
  • 4th Place – Lincoln Northeast
  • 5th Place – Bellevue West

Round 1

  • Kearney defeated Bellevue West 65-9.
  • Great Bend defeated Bennington 44-35.
  • Lincoln Northeast defeated null 0-0.

Round 2

  • Kearney defeated Lincoln Northeast 64-16.
  • Bennington defeated Bellevue West 72-6.
  • Great Bend defeated null 0-0.

Round 3

  • Bennington defeated Lincoln Northeast 71-12.
  • Great Bend defeated Bellevue West 71-9.
  • Kearney defeated null 0-0.

Round 4

  • Kearney defeated Bennington 46-30.
  • Great Bend defeated Lincoln Northeast 65-15.
  • Bellevue West defeated null 0-0.

Round 5

  • Kearney defeated Great Bend 40-25.
  • Lincoln Northeast defeated Bellevue West 45-24.
  • Bennington defeated null 0-0.

Pool C Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Columbus
  • 2nd Place – Papillion-La Vista
  • 3rd Place – Cheyenne East
  • 4th Place – Lincoln Southeast
  • 5th Place – Gretna

Round 1

  • Columbus defeated Gretna 58-22.
  • Cheyenne East defeated Lincoln Southeast 45-22.
  • Papillion-La Vista defeated null 0-0.

Round 2

  • Columbus defeated Papillion-La Vista 54-21.
  • Lincoln Southeast defeated Gretna 45-29.
  • Cheyenne East defeated null 0-0.

Round 3

  • Papillion-La Vista defeated Lincoln Southeast 50-30.
  • Cheyenne East defeated Gretna 48-30.
  • Columbus defeated null 0-0.

Round 4

  • Columbus defeated Lincoln Southeast 63-15.
  • Papillion-La Vista defeated Cheyenne East 37-24.
  • Gretna defeated null 0-0.

Round 5

  • Columbus defeated Cheyenne East 57-23.
  • Papillion-La Vista defeated Gretna 44-31.
  • Lincoln Southeast defeated null 0-0.

Pool D Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lincoln East
  • 2nd Place – Hastings
  • 3rd Place – Norfolk
  • 4th Place – Papillion-La Vista South
  • 5th Place – Manhattan

Round 1

  • Hastings defeated Papillion-La Vista South 34-25.
  • Lincoln East defeated Manhattan 48-21.
  • Norfolk defeated null 0-0.

Round 2

  • Hastings defeated Norfolk 40-21.
  • Lincoln East defeated Papillion-La Vista South 48-12.
  • Manhattan defeated null 0-0.

Round 3

  • Lincoln East defeated Norfolk 40-27.
  • Papillion-La Vista South defeated Manhattan 45-33.
  • Hastings defeated null 0-0.

Round 4

  • Lincoln East defeated Hastings 49-18.
  • Norfolk defeated Manhattan 51-25.
  • Papillion-La Vista South defeated null 0-0.

Round 5

  • Hastings defeated Manhattan 55-18.
  • Norfolk defeated Papillion-La Vista South 39-36.
  • Lincoln East defeated null 0-0.

Pool E Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Grand Island
  • 2nd Place – Omaha Burke
  • 3rd Place – Beatrice
  • 4th Place – Bellevue East
  • 5th Place – Smith Center

Round 1

  • Grand Island defeated Smith Center 57-24.
  • Omaha Burke defeated Beatrice 45-33.
  • Bellevue East defeated null 0-0.

Round 2

  • Grand Island defeated Bellevue East 50-23.
  • Beatrice defeated Smith Center 60-18.
  • Omaha Burke defeated null 0-0.

Round 3

  • Beatrice defeated Bellevue East 44-31.
  • Omaha Burke defeated Smith Center 60-24.
  • Grand Island defeated null 0-0.

Round 4

  • Grand Island defeated Beatrice 47-27.
  • Omaha Burke defeated Bellevue East 48-29.
  • Smith Center defeated null 0-0.

Round 5

  • Grand Island defeated Omaha Burke 46-30.
  • Bellevue East defeated Smith Center 43-33.
  • Beatrice defeated null 0-0.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s