2019 C4 District Final Results

1 Valentine 213.0
2 Broken Bow 203.5
3 Ord 110.0
4 Bridgeport 94.5
5 Hemingford 91.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – CASEY BENAVIDES of Bridgeport
  • 2nd Place – Jarrett Battershaw of Valentine
  • 3rd Place – Trevin Edwards of Loomis/Bertrand
  • 4th Place – Chet Fisher of Southern Valley

1st Place Match

  • CASEY BENAVIDES (Bridgeport) 37-1, Jr. over Jarrett Battershaw (Valentine) 30-6, Sr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Trevin Edwards (Loomis/Bertrand) 38-10, So. over Chet Fisher (Southern Valley) 28-17, So. (MD 10-0)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chris Williams of Valentine
  • 2nd Place – Jacob Hilmer of Loomis/Bertrand
  • 3rd Place – Jordan Cluff of Kimball
  • 4th Place – Matt Bruns of Hershey

1st Place Match

  • Chris Williams (Valentine) 34-1, So. over Jacob Hilmer (Loomis/Bertrand) 33-13, Jr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Jordan Cluff (Kimball) 25-9, Sr. over Matt Bruns (Hershey) 34-16, Fr. (Fall 3:39)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Spencer Gaffney of Broken Bow
  • 2nd Place – Tobin Olson of Valentine
  • 3rd Place – Kaden Boyce of Ord
  • 4th Place – Gage Musser of Hershey

1st Place Match

  • Spencer Gaffney (Broken Bow) 41-6, Sr. over Tobin Olson (Valentine) 21-16, Fr. (MD 12-0)

3rd Place Match

  • Kaden Boyce (Ord) 38-11, Sr. over Gage Musser (Hershey) 42-13, Jr. (Dec 7-4)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Casey Faulkenberry of Broken Bow
  • 2nd Place – Justin Davis of Hemingford
  • 3rd Place – JOHN TENBENSEL of Cambridge
  • 4th Place – John Kenney of Loomis/Bertrand

1st Place Match

  • Casey Faulkenberry (Broken Bow) 46-4, So. over Justin Davis (Hemingford) 11-2, Sr. (Fall 1:18)

3rd Place Match

  • JOHN TENBENSEL (Cambridge) 24-8, Jr. over John Kenney (Loomis/Bertrand) 30-20, So. (Fall 1:55)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gage Krolikowski of Valentine
  • 2nd Place – Christopher Feldner of Kearney Catholic
  • 3rd Place – Carter Buchheit of Hemingford
  • 4th Place – Max Palomo of Mitchell

1st Place Match

  • Gage Krolikowski (Valentine) 37-0, Jr. over Christopher Feldner (Kearney Catholic) 40-5, So. (Fall 2:59)

3rd Place Match

  • Carter Buchheit (Hemingford) 18-6, Jr. over Max Palomo (Mitchell) 28-16, Jr. (Dec 5-2)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Morgan McGinley of Valentine
  • 2nd Place – Trevor Widener of Bridgeport
  • 3rd Place – Kadin Perez of Mitchell
  • 4th Place – Layne Shiers of Kearney Catholic

1st Place Match

  • Morgan McGinley (Valentine) 25-6, Jr. over Trevor Widener (Bridgeport) 37-5, So. (MD 15-4)

3rd Place Match

  • Kadin Perez (Mitchell) 34-8, So. over Layne Shiers (Kearney Catholic) 30-11, Jr. (Fall 1:41)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chase Olson of Valentine
  • 2nd Place – Garret Kluthe of Ord
  • 3rd Place – Zach Rogers of Kearney Catholic
  • 4th Place – Shawn Anderson of Southern Valley

1st Place Match

  • Chase Olson (Valentine) 31-3, Jr. over Garret Kluthe (Ord) 35-9, So. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Zach Rogers (Kearney Catholic) 38-5, Sr. over Shawn Anderson (Southern Valley) 32-13, Sr. (Dec 5-1)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Ulmer of Broken Bow
  • 2nd Place – Gunnar Battershaw of Valentine
  • 3rd Place – Hayden Hoos of Gordon-Rushville
  • 4th Place – Josh Warren of Bridgeport

1st Place Match

  • Cole Ulmer (Broken Bow) 41-4, Sr. over Gunnar Battershaw (Valentine) 24-14, Fr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Hayden Hoos (Gordon-Rushville) 38-9, Sr. over Josh Warren (Bridgeport) 25-16, So. (Dec 8-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Long of Valentine
  • 2nd Place – Conner Halverson of Gordon-Rushville
  • 3rd Place – Kelen Meyer of Ord
  • 4th Place – Colten Ballentine of Hershey

1st Place Match

  • Caleb Long (Valentine) 33-0, Sr. over Conner Halverson (Gordon-Rushville) 33-9, Jr. (Fall 1:05)

3rd Place Match

  • Kelen Meyer (Ord) 24-11, So. over Colten Ballentine (Hershey) 30-12, Sr. (Fall 4:27)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lathan Duda of Broken Bow
  • 2nd Place – Lane McGinley of Valentine
  • 3rd Place – Trevor Peterson of Chase County
  • 4th Place – Aiden Smith of Minden

1st Place Match

  • Lathan Duda (Broken Bow) 46-2, So. over Lane McGinley (Valentine) 29-6, Sr. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Trevor Peterson (Chase County) 41-4, Jr. over Aiden Smith (Minden) 42-8, Sr. (Dec 3-0)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jesse Ulrich of Ord
  • 2nd Place – Treyvon Brooks of Broken Bow
  • 3rd Place – Drew Sprinkle of Cambridge
  • 4th Place – James Hargett of Southern Valley

1st Place Match

  • Jesse Ulrich (Ord) 32-5, Sr. over Treyvon Brooks (Broken Bow) 37-5, Sr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Drew Sprinkle (Cambridge) 34-10, Sr. over James Hargett (Southern Valley) 27-11, Jr. (Dec 12-6)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Beau Wood of Perkins County
  • 2nd Place – Matthew Feldner of Kearney Catholic
  • 3rd Place – Evan Fisher of Chase County
  • 4th Place – Colton Duda of Broken Bow

1st Place Match

  • Beau Wood (Perkins County) 17-0, Sr. over Matthew Feldner (Kearney Catholic) 38-4, Sr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Evan Fisher (Chase County) 42-6, Sr. over Colton Duda (Broken Bow) 42-10, Sr. (Fall 1:16)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cade Payne of Hemingford
  • 2nd Place – Keifer Anderson of Broken Bow
  • 3rd Place – Nicholas Coley of Mitchell
  • 4th Place – Toby McManigal of Kimball

1st Place Match

  • Cade Payne (Hemingford) 39-1, Sr. over Keifer Anderson (Broken Bow) 40-12, Fr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Nicholas Coley (Mitchell) 30-14, Jr. over Toby McManigal (Kimball) 16-13, Sr. (Dec 3-0)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drew Drake of Broken Bow
  • 2nd Place – Emillio Perez of Perkins County
  • 3rd Place – CJ Hoevet of Ord
  • 4th Place – Keegan Weiss of Mitchell

1st Place Match

  • Drew Drake (Broken Bow) 43-5, Sr. over Emillio Perez (Perkins County) 22-3, Sr. (Fall 1:59)

3rd Place Match

  • CJ Hoevet (Ord) 31-6, Jr. over Keegan Weiss (Mitchell) 23-10, So. (Fall 1:36)
Advertisements

One thought on “2019 C4 District Final Results

  1. Pingback: District Tournament Central | NEwrestle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s