2019 Class B District Preseeds

NOTE: The seeds are based on a point system of the NSAA criteria, administered by Track wrestling. By no means are these seeds final, as final seeds will be determined the day of the tournament.

B1 Preseeds (at Platteview)

106
1. Luke Bailey, Blair (33-7)
2. Zach Ourada, Omaha Skutt (28-8)
3. Hayden Schalk, Nebraska City (32-11)
4. Bryce Karlin, Beatrice (21-14)
5. Cash Duncan, Seward (19-14)

113
1. Tanner York, Beatrice (25-6)
2. Reid Stracke, Nebraska City (28-6)
3. Michael Mass, Ralston (23-3)
4. Kevin Dominguez, Columbus Lakeview (33-6)
5. Landon Templar, Blair (30-9)
6. Tony Sloboth, Omaha Skutt (22-16)

120
1. Jackson Nielsen, Blair (36-1)
2. Drew Arnold, Beatrice (31-3)
3. Dominic Cherek, Plattsmouth (25-16)
4. Adam Kruse, Omaha Skutt (26-9)
5. Jorge Loarca, Nebraska City (24-9)
6. Caden Corcoran, Ralston (28-11)
7. Lucien Engel, Columbus Lakeview (27-21)

126
1. Caleb Lazure, Omaha Skutt (18-2)
2. Jose Salazar, West Point-Beemer (26-0)
3. Gage Perry, Columbus Lakeview (42-2)
4. Chance Taylor, Plattsmouth (16-11)
5. Trevor Reinke, Beatrice (26-6)
6. Nick DeMonk, Platteview (15-6)
7. Brody Karls, Blair (19-9)

132
1. Joey Orsi, Omaha Skutt (20-5)
2. Sean Martin, Seward (30-4)
3. Hank Frost, Blair (32-8)
4. Noah Talmadge, Ralston (26-10)
5. Josh DeLunger, Nebraska City (21-10)
6. Brock Bashus, Plattsmouth (26-17)
7. Robert Greenwood, Bennington (28-13)
8. Elliott Steinhoff, Platteview (21-6)
9. Marcos Osorio, West Point-Beemer (28-10)
10. Logan Jaixen, Columbus Lakeview (25-18)

138
1. Nicholas Stoltenberg, Omaha Skutt (27-1)
2. Joel Lemburg, Columbus Lakeview (34-9)
3. Charlie Powers, Blair (31-9)
4. Josh Colgrove, Plattsmouth (27-12)
5. Garrett Johnson, Platteview (25-5)
6. Colby Puck, Bennington (28-12)
7. Cole Maschmann, Beatrice (30-14)
8. Garret Kaup, West Point-Beemer (24-19)

145
1. Boston Barcel, Columbus Lakeview (33-11)
2. Chris Adams, Nebraska City (29-2)
3. Connor Drahota, Omaha Skutt (23-11)
4. Zach Nielsen, Plattsmouth (28-12)
5. Chase Eisenhauer, West-Point Beemer (20-15)

152
1. Carson Core, Seward (29-5)
2. Raymond Loftis, West Point-Beemer (12-3)
3. Luke MacDonald, Bennington (28-10)
4. Liam Landauer, Blair (30-12)
5. Coleton Williamson, Beatrice (15-7)

160
1. Zeth Gerkensmeyer, Columbus Lakeview (40-3)
2. Gabriel James, Ralston (21-4)
3. Jordan Moyer, Nebraska City (33-8)
4. Brody Nelson, Beatrice (25-5)
5. Jake Harriger, West Point-Beemer(36-13)
6. Treyton Jones, Blair (19-19)

170
1. Jayden Wooten, Plattsmouth (31-12)
2. Brook Behlen, Columbus Lakeview (28-12)
3. Brogan Fehlafer, Seward (25-11)
4. Zach Paasch, West Point-Beemer (23-20)

182
1. Eli Jansen, Omaha Skutt (29-3)
2. Jacob Frenzen, Columbus Lakeview (35-6)
3. Buzz Lutter, Bennington (35-8)
4. Bret Wajda, Ralston (5-5)

195
1. Drake Rader, Plattsmouth (25-13)
2. Trevor Rutcosky, Blair (27-16)
3. Benton Cornett, Bennington (19-17)
4. Zach Ellingson, Seward (18-18)

220
1. Devin Pfeifer, Plattsmouth (34-4)
2. Garett Menke, Bennington (33-4)
3. Gabe Rand, Blair (28-11)
4. Joe Rodriguez, West Point-Beemer (21-13)
5. Austin Rollman, Columbus Lakeview (14-10)
6. Colton Hill, Seward (14-14)

285
1. Trevor Nielsen, Plattsmouth (29-7)
2. Cody Thompson, Columbus Lakeview (22-10)
3. Dalton Abbott, Seward (24-14)
4. Brady Soukup, Blair (25-12)
5. David Hernandez, Ralston (20-14)

B2 Preseeds (at GI Northwest)

106
1. Grady Arends, Northwest (43-4)
2. Ty Rainforth, O’Neill (26-2)
3. Cole Kunz, Central City (28-19)
4. Devon Ackles, Adams Central (22-17)
5. Geovany Cachon, Schuyler (16-14)
6. Daniel Tworak, Columbus Scotus (32-9)

113
1. Tristen Obermiller, Adams Central (40-2)
2. Thomas Ivey, York (43-7)
3. Landyn Maschmeier, Columbus Scotus (28-12)

120
1. Dyson Kunz, Central City (46-0)
2. Grayson Fries, Northwest (32-16)
3. Reece Jaqua, Wayne (37-6)
4. Kaleb Eliker, York (39-11)
5. Denilson Martinez, Schuyler (20-14)
6. Trinity Mosel, O’Neill (22-10)
7. Treyce Sutzman, Norris (17-10)

126
1. Colin Quandt, Northwest (40-4)
2. Kenneth Castro, Schuyler (31-7)
3. Cameron Muhs, Wayne (32-7)
4. Oscar Lopez, O’Neill (21-7)
5. Oren Krumrei, York (23-15)
6. Jeret Frerichs, Adams Central (19-19)
7. Lincoln Badley, Mount Michael (11-10)

132
1. Koby Brandenburg, Central City (42-4)
2. Malachi Hood, Adams Central (27-18)
3. Jarrett Cline, Mount Michael (2-2)
4. Nick Taylor, Columbus Scotus (30-14)
5. Brady Thompson, O’Neill (30-9)
6. Brandon Wacker, Wayne (5-4)

138
1. Juan Vergara, Wayne (34-1)
2. Miguel Roman, Schuyler (10-2)
3. Tanner Schneiderheinz, Central City (37-14)
4. Cameron Kort, Adams Central (35-7)
5. Jackson Neville, Columbus Scotus (29-13)
6. Cooper Spaulding, Norris (21-12)
7. Cameron Detwiler, Mount Michael (18-14)

145
1. Tanner Storjohann, O’Neill (23-15)
2. Jackson Tejeda, Central City (35-14)
3. Colby Gilson, Columbus Scotus (27-15)
4. Manual Acosta, York (12-9)
5. Owen Friesen, Northwest (33-20)
6. Brandon Stolzer, Norris (23-22)
7. Shane Allington, Ashland-Greenwood 19-12)

152
1. Harrison Gocke, York (50-1)
2. Tyler Nelson, Norris (26-10)
3. Jared Gallion, Central City (37-12)
4. Hunter Tucker, Ashland-Greenwood (17-10)
5. Servando Gonzalez, O’Neill (17-17)

160
1. Caden Yrkoski, Schuyler (26-4)
2. Sam Moore, Central City (35-14)
3. Trent Nafzinger, Ashland-Greenwood (16-11)
4. Aidan Pace, Mount Michael (25-16)
5. Evan Sliva, Columbus Scotus (24-16)
6. Kaden Lyons, York (30-20)
7. Jose Costilla, Northwest (22-21)
8. Reid Korth, Wayne 1(9-13)

170
1. Michael Hernandez, Schuyler (24-10)
2. Zachary Serna, Norris (25-11)
3. Dyllan Lee, Central City (17-5)
4. Jacob Deckert, Adams Central (12-7)
5. Chase Cotton, York (32-12)
6. Evan Hand, Columbus Scotus (21-19)

182
1. Kobe Lyons, York (47-6)
2. Brian Maguire, Ashland-Greenwood (14-7)
3. William Marxsen, Schuyler (21-13)
4. Moan Machnicki, Adams Central (26-8)
5. Dillon Kohl, Central City (32-13)
6. Riley Davis, O’Neill (19-16)
7. Patrick Fayad, Mount Michael (17-12
8. Isaac Martinez, Omaha Gross (15-15

195
1. Grady Griess, Northwest (41-1)
2. Brayan Rodriguez, York (19-4)
3. Dylan Meyer, Norris (30-8)
4. Conner Brown, Adams Central (30-15)
5. Jacob Ludwig, Ashland-Greenwood (20-14)

220
1. Jesus Maganda, Schuyler (32-0)
2. Cooper Kiser, Northwest (43-5)
3. Dawson Dorn, Norris (21-15)
4. Douglas Lazo, York (25-5)
5. Kayden Saurer, Adams Central (20-17)
6. Gary He, Columbus Scotus (5-5)

285
1. Noah Stafursky, York (33-2)
2. Marcos Martinez, Northwest (39-10)
3. Nouredin Nouili, Norris (15-5)
4. Alejandro Sanabria, Schuyler (16-11)

B3 Preseeds (at Aurora)

106
1. Trae Greve, Waverly (39-9)
2. Caden Svoboda, Aurora (37-3)
3. Dawson Hardesty, Conestoga (20-10)
4. Malachi Bordovsky, Wahoo (29-10)
5. Jayson Patchin, Omaha Concordia (11-11)

113
1. Mitch Albrecht, Raymond Central (38-5)
2. Jalen Maher, Auburn (31-6)
3. Landon Zeckser, Hastings (15-7)
4. Braden Ruffner, Conestoga (30-5)
5. Sebastian Lausterer, Wahoo (28-13)
6. Jeremy Oswald, Aurora (23-18)
7. Drew Hollibaugh, Waverly (23-20)

120
1. William Lomax, Boys Town (29-1)
2. Cesar Sandoval, Conestoga (38-5)
3. Shawn Buchanan, Crete (16-2)
4. Logan Bryce, Raymond Central (12-2)
5. Dylan Miller, Hastings (32-10)
6. Tye Ommert, Auburn (23-14)
7. Brandon Hasenkamp, Wahoo (8-5)

126
1. Bryce Brown, Hastings (18-2)
2. Preston Johnson, Waverly (34-10)
3. Nick Springer, Raymond Central (24-12)
4. Thomas Buchanan, Crete (11-2)
5. Carson York, Fairbury (15-11)
6. Keaghon Chini, Conestoga (28-15)

132
1. Trevor Kluck, Aurora (38-2)
2. Izaak Hunsley, Hastings (35-6)
3. Trenton Ford, Auburn (33-5)
4. Cameron Williams, Conestoga (29-7)
5. Jordon Thorson, Wahoo (14-11)
6. Max Revers, Omaha Concordia (24-18)
7. Tucker Maxon, Raymond Central (19-16)

138
1. Mason Brumbaugh, Hastings (36-7)
2. Nicholas Asche, Omaha Concordia (27-8)
3. John Karpov, Raymond Central (26-13)
4. Drew Keller, Auburn (26-13)
5. Jacob Dragon, Conestoga (24-14)
6. Trey Shanahan, Wahoo (8-6)
7. Alex Davenport, Waverly (21-20)

145
1. Easton Albrecht, Raymond Central 36-4
2. Kole Ligouri, Auburn 33-3
3. Seth Wonch, Aurora 40-5
4. Peyten Walling, Wahoo 31-9
5. Austin Yohe, Hastings 21-21

152
1. Zane Bennett, Wahoo (37-5)
2. Kaleb Canoyer, Waverly (45-1)
3. Carter Pursley, Aurora (33-5)
4. Conner Kreikemeier, Raymond Central (27-11)
5. Austin Wheeldon, Auburn (21-18)
6. Samson Hartman, Omaha Concordia (16-16)

160
1. Dylan White, Crete (39-11)
2. Cooper Hancock, Wahoo (27-9)
3. Brandon Hinrichs, Fairbury (25-15)
4. Kyle Davenport, Auburn (19-15)
5. Kyle Black, Falls City (16-14)
6. Jack Torosian, Omaha Concordia (23-23)
7. Gavin Soden, Raymond Central (23-14)

170
1. Damen Pape, Hastings (40-0)
2. Evan Canoyer, Waverly (47-0)
3. Ace York, Fairbury (38-7)
4. Tiger Evans, Raymond Central (5-5)

182
1. Seth Firmanik, Fairbury (34-6)
2. Kole Bordovsky, Wahoo (33-7)
3. Kolton Johnson, Crete (21-10)
4. Brekyn Papineau, Aurora (30-13)
5. Owen Snipes, Conestoga (28-15)
6. Wyatt Fanning, Waverly (23-15)
7. Kyle Patten, Hastings (26-19)
8. Thomas Fields, Falls City (12-10)

195
1. Sam Kolterman, Wahoo (37-0)
2. Evan Morara, Hastings (32-7)
3. Cody Lomax, Crete (31-8)
4. Hunter Thonen, Conestoga (30-10)
5. Brendin Moore, Boys Town (9-4
6. Jon Garcia, Falls City (5-5

220
1. Zane Gansemer, Conestoga (1-0)
2. Romeo Wright, Boys Town (23-5)
3. Blake Davis, Hastings (22-19)
4. Skylar Sterns, Raymond Central (19-17)

285
1. Jack Sutton, Wahoo (39-0)
2. Trevor Brown, Waverly (43-1)
3. Jaden Nolte, Falls City (11-2)
4. Josh Callejas, Hastings (27-8)
5. Zaine Campanella, Raymond Central (4-3)

B4 Preseeds (at Ogallala)

106:
1. Quinton Chavez, Gering 28-3
2. Austin Munier, Sidney 23-7
3. Ivan Lazo, Lexington 28-7
4. Tory Picket Pin, Alliance 13-7
5. Paige Denke, Chadron 20-12
6. Jullian Stiver, McCook 15-11

113:
1. Paul Garcia, Scottsbluff 30-5
2. Jaylan Ruffin, North Platte 28-10
3. Jace Russman, Cozad 38-1
4. Jr Aguilar, Gering 11-5
5. Cameron Brauer, Sidney 29-13
6. Lazaro Perez, Ogallala 16-11
7. Brayden Schmalz, Holdrege 14-10

120:
1. Paul Ruff, Alliance 33-3
2. Carson Richards, McCook 15-6
3. Ean Bailey, Lexington 30-8
4. Jacob Peckham, Sidney 26-11
5. Brock Little, North Platte 27-18

126:
1. Darian Diaz, North Platte 40-1
2. Nate Rocheleau, Gering 30-3
3. Talyn Campbell, McCook 26-15
4. Jordan Ruiz, Sidney 11-8
5. Corben Libich, Gothenburg 23-18
6. Kevin Price, Scottsbluff 18-17
7. Tallon Craig, Chadron 22-13
8. Blake Wyatt, Ogallala 24-20

132:
1. Jerryd Hernandez, Scottsbluff 14-6
2. Gage Stokey, Ogallala 36-9
3. Wyatt Hotz, Gothenburg 33-6
4. Brady Fago, Lexington 32-4
5. Trevor Felber, McCook 20-19

138:
1. Trey Arellano, Sidney 39-2
2. Daniel Wellnitz, Chadron 19-14
3. Treven Melroy, Holdrege 24-16
4. Breckin Loftin, Cozad 19-12
5. Tate Felber, McCook 13-11

145:
1. Devontae Gutierrez, Scottsbluff 28-1
2. Cameron Zink, Ogallala 38-4
3. Trystan Berry, Lexington 28-4
4. Brody Raines, Sidney 39-7
5. Kaleb Pohl, Cozad 34-12
6. Cobie Bila, Chadron 5-4
7. Blake Vaughn, North Platte 12-10
8. Jacob Smith, Gering 9-8

152:
1. Blake Hoffmaster, Cozad 30-6
2. KC Higer, Sidney 38-5
3. Tyler Peterson, Holdrege 20-12
4. Jacob Awiszus, Gering 23-17
5. Philip Halstead, Alliance 16-15
6. Brendan Libich, Gothenburg 12-12

160:
1. Riley Kopf, Lexington 28-5
2. Cash Arensdorf, North Platte 34-7
3. Jake Lemmon, Chadron 32-5
4. Braydon Wilson, Alliance 31-13
5. Brady Robb, Sidney 38-8
6. Hunter Skalsky, Ogallala 24-20

170:
1. Gavyn Brauer, North Platte 26-17
2. Conner Wescoat, Cozad 32-10
3. Brock Skinner, Ogallala 32-13
4. Jayce Bauer, Alliance 23-14
5. Tristan Ahrendt, Sidney 18-14

182:
1. Clark Riesen, Chadron 30-3
2. Alec Langan, McCook 32-4
3. Vincent Nichols, Gothenburg 9-8
4. Aidan Stuart, Lexington 23-15
5. Matthew Escamilla, Alliance 18-18

195:
1. Imanol Munoz, Holdrege 24-11
2. Lance Cattin, Chadron 28-8
3. Jayden Bauer, Alliance 20-14
4. Jared Cole, McCook 17-14
5. Nathan Hofrock, Sidney 24-19

220:
1. Baily Hood, Alliance 24-6
2. Trent Weak, Holdrege 25-14
3. Colin Giron, McCook 13-6
4. Cade Stott, Cozad 22-13
5. Hayden Hofrock, Sidney 22-10

285:
1. Jade Wurth, Lexington 33-1
2. Isaiah Beye, Chadron 14-3
3. Josh Stallbaumer, Cozad 31-4
4. Hunter Cunningham, McCook 28-14
5. Lane Hughes Sidney 20-17

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s