Team Scores
1Norfolk Girls Girls 96.5
2Schuyler Girls 95.0
3Fremont Girls 74.0
4Chadron Girls 71.5
5Nebraska City Girls 71.0
6Conestoga Girls 59.5
7Omaha North Girls 57.5
8Millard West Girls 54.0
9Yutan Girls 53.5
10Ralston Girls 53.0
11Wahoo Girls 52.0
12Louisville Girls 48.0
13Millard South Girls 45.0
14Omaha Central Girls 37.0
15Beatrice Girls 35.0
16Plattsmouth Girls 28.0
17Scribner-Snyder Girls 26.0
18Omaha Bryan Girls 24.0
19Valentine Girls 13.0
20Falls City Girls 7.0
21Elgin Public Pope John Girls 4.0
22Omaha Benson Girls 3.0
22Waverly Girls 3.0

100

Guaranteed Places

  • 1st Place – Payton Thiele of Louisville Girls
  • 2nd Place – Azaria Ruby of Nebraska City Girls
  • 3rd Place – Autumn Bartlett of Beatrice Girls
  • 4th Place – Sofia Blanco of Fremont Girls

1st Place Match

  • Payton Thiele (Louisville Girls) 25-6, Fr. over Azaria Ruby (Nebraska City Girls) 23-7, So. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Autumn Bartlett (Beatrice Girls) 18-9, Jr. over Sofia Blanco (Fremont Girls) 20-17, Fr. (Dec 9-5)

107

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aubrie Pehrson of Yutan Girls
  • 2nd Place – Taylee Williamson of Chadron Girls
  • 3rd Place – Hasley Salgado of Schuyler Girls
  • 4th Place – Layna Blankenship of Omaha Bryan Girls

1st Place Match

  • Aubrie Pehrson (Yutan Girls) 40-0, Fr. over Taylee Williamson (Chadron Girls) 28-2, Fr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Hasley Salgado (Schuyler Girls) 21-8, Jr. over Layna Blankenship (Omaha Bryan Girls) 17-11, Sr. (Dec 6-2)

114

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoey Barber of Plattsmouth Girls
  • 2nd Place – Kylee Plowman of Conestoga Girls
  • 3rd Place – Courtney Briones of Schuyler Girls
  • 4th Place – Morgan Maschmann of Beatrice Girls

1st Place Match

  • Zoey Barber (Plattsmouth Girls) 25-2, Fr. over Kylee Plowman (Conestoga Girls) 35-6, Fr. (Fall 3:10)

3rd Place Match

  • Courtney Briones (Schuyler Girls) 19-5, Fr. over Morgan Maschmann (Beatrice Girls) 19-10, Fr. (Fall 3:13)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Pehrson of Yutan Girls
  • 2nd Place – Tiearra Pollard of Norfolk Girls Girls
  • 3rd Place – Nevaeh Hascall of Millard West Girls
  • 4th Place – Oliviana Medina of Ralston Girls

1st Place Match

  • Alexis Pehrson (Yutan Girls) 36-2, Fr. over Tiearra Pollard (Norfolk Girls Girls) 19-6, Fr. (Fall 1:16)

3rd Place Match

  • Nevaeh Hascall (Millard West Girls) 12-24, Fr. over Oliviana Medina (Ralston Girls) 18-10, Fr. (Fall 2:31)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Pacie Lee of Nebraska City Girls
  • 2nd Place – Emory Trofholz of Conestoga Girls
  • 3rd Place – Victoria Maxey of Norfolk Girls Girls
  • 4th Place – Kylie Sullivan of Fremont Girls

1st Place Match

  • Pacie Lee (Nebraska City Girls) 28-4, Sr. over Emory Trofholz (Conestoga Girls) 27-8, Jr. (Fall 2:12)

3rd Place Match

  • Victoria Maxey (Norfolk Girls Girls) 20-8, Fr. over Kylie Sullivan (Fremont Girls) 22-9, Fr. (Dec 10-8)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ann Marie Meiman of Omaha North Girls
  • 2nd Place – Fia Rasmussen of Chadron Girls
  • 3rd Place – Rylee Hoppe of Norfolk Girls Girls
  • 4th Place – Alekxa Olvera of Schuyler Girls

1st Place Match

  • Ann Marie Meiman (Omaha North Girls) 25-4, So. over Fia Rasmussen (Chadron Girls) 20-3, So. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Rylee Hoppe (Norfolk Girls Girls) 23-2, Sr. over Alekxa Olvera (Schuyler Girls) 11-5, So. (Fall 0:30)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylen Ritchey of Ralston Girls
  • 2nd Place – Carly Wemhoff of Schuyler Girls
  • 3rd Place – Lesly Rodriguez of Norfolk Girls Girls
  • 4th Place – Ashley Stadt of Scribner-Snyder Girls

1st Place Match

  • Dylen Ritchey (Ralston Girls) 22-1, So. over Carly Wemhoff (Schuyler Girls) 17-4, So. (Fall 2:50)

3rd Place Match

  • Lesly Rodriguez (Norfolk Girls Girls) 21-2, Fr. over Ashley Stadt (Scribner-Snyder Girls) 14-7, So. (MD 12-2)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelean Rose of Omaha Central Girls
  • 2nd Place – Kenli Boeselager of Chadron Girls
  • 3rd Place – Jessi Hasenkamp of Wahoo Girls
  • 4th Place – Sheccid Vallin of Fremont Girls

1st Place Match

  • Angelean Rose (Omaha Central Girls) 10-5, So. over Kenli Boeselager (Chadron Girls) 22-3, So. (Fall 2:16)

3rd Place Match

  • Jessi Hasenkamp (Wahoo Girls) 23-15, Fr. over Sheccid Vallin (Fremont Girls) 16-14, So. (Fall 4:53)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – La`Nie Green of Omaha North Girls
  • 2nd Place – Daysha Jones of Louisville Girls
  • 3rd Place – Mellissa Smith of Omaha North Girls
  • 4th Place – Angela Velasquez of Schuyler Girls

1st Place Match

  • La`Nie Green (Omaha North Girls) 27-5, So. over Daysha Jones (Louisville Girls) 28-8, So. (Fall 3:35)

3rd Place Match

  • Mellissa Smith (Omaha North Girls) 9-10, Sr. over Angela Velasquez (Schuyler Girls) 30-13, Jr. (Fall 0:34)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaylee Ricketts of Wahoo Girls
  • 2nd Place – Lauren Sash of Millard West Girls
  • 3rd Place – Abigial James of Ralston Girls
  • 4th Place – Tierney White of Millard West Girls

1st Place Match

  • Kaylee Ricketts (Wahoo Girls) 44-0, Jr. over Lauren Sash (Millard West Girls) 16-7, Fr. (Fall 0:27)

3rd Place Match

  • Abigial James (Ralston Girls) 9-9, Jr. over Tierney White (Millard West Girls) 8-21, Sr. (Fall 1:00)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Stormy Hampton of Millard South Girls
  • 2nd Place – Gina Alba of Schuyler Girls
  • 3rd Place – Eny Bravo-Torcios of Fremont Girls
  • 4th Place – Hailey O`Brien of Fremont Girls

1st Place Match

  • Stormy Hampton (Millard South Girls) 22-10, So. over Gina Alba (Schuyler Girls) 14-9, So. (Fall 1:14)

3rd Place Match

  • Eny Bravo-Torcios (Fremont Girls) 21-12, Sr. over Hailey O`Brien (Fremont Girls) 8-17, So. (Fall 0:20)

235

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elayna Moackler of Fremont Girls
  • 2nd Place – Julissa Guerrero-Pena of Fremont Girls
  • 3rd Place – Amaya McLaren of Millard West Girls
  • 4th Place – Taylor Kress of Omaha Bryan Girls

1st Place Match

  • Elayna Moackler (Fremont Girls) 13-5, Sr. over Julissa Guerrero-Pena (Fremont Girls) 13-14, Fr. (Fall 0:34)

3rd Place Match

  • Amaya McLaren (Millard West Girls) 7-7, Fr. over Taylor Kress (Omaha Bryan Girls) 5-18, Fr. (Fall 0:39)
One thought on “2022 NSAA Girls District 1 Final Results”

Leave a Reply to 2022 District Tournament Central Cancel reply