2020 NEwrestle All-Junior Team

img_4420

Paul Garcia will look to become a four-time State Champion next season.

1st Team

106:
Caden Svoboda (Aurora)

113:
Caleb Coyle (Millard South)

120:
Paul Garcia (Scottsbluff)

126:
Dyson Kunz (Central City)

132:
Conor Knopick (Millard South)

138:
Nate Rocheleau (Gering)

145:
Noah Talmadge (Ralston)

152:
Joe Hinrichs (Sutton)

160:
Josh Miller (Arlington)

170:
Evan Canoyer (Waverly)
Dylan Vodicka (David City)

182:
Lathan Duda (Broken Bow)

195:
Tony Pray (Creighton Prep)

220:
Dylan Meyer (Norris)

285:
Mike Leatherdale (Wayne)

2nd Team

106:
Hunter Bennett (Elkhorn Valley)

113:
Quenton Chavez (Gering)

120:
Paul Ruff (Gering)
Drew Arnold (Beatrice)

126:
Blake Cushing (GISH)

132:
Darian Diaz (North Platte)

138:
Trevor Kluck (Aurora)

145:
Colton Holthus (Garden County)

152:
Cole Price (Papillion-LaVista)

160:
Conner Schutz (Hi-Line)

170:
Burton Brandt (Syracuse)

182:
Gavyn Brauer (North Platte)

195:
Carl Mundt (Nebraska Christian)

220:
Kolby Johnson (Madison)
Connor Hoy (Millard South)

285:
Cade Haberman (Omaha Westside)

Honorable Mention:
106 – Eli Lanham (Plainview)
106 – Trevin Edwards (Loomis/Bertrand)
106 – Tanner Clanton (Millard North)
113 – Konner Schluckebier (Milford)
113 – Juan Pedro (Grand Island)
113 – Ivan Lazo (Lexington)
113 – Grady Arends (Northwest)
113 – Zach Dickau (Hi-Line)
113 – Logan Peterson (South Loup)
113 – Solomon Allerheiligen (Millard North)
120 – Nathan Rubino (Omaha Burke)
120 – Jeremy McKee (Ralston)
120 – Mitch Albrecht (Raymond Central)
120 – Dru Mueller (Logan View)
120 – Brock Kester (Neligh-Oakdale)
120 – Koby Smith (Elm Creek)
120 – Rogelio Ruiz (Grand Island)
120 – Thomas Ivey (York)
120 – Trey Garey (Broken Bow)
120 – Thomas Klemesrud (North Central)
126 – Casey Faulkenberry (Broken Bow)
126 – Chris Williams (Valentine)
126 – Jaylan Ruffin (North Platte)
126 – Zach Zitek (Aquinas)
126 – Ian Rudner (Papillion-LaVista)
126 – Ryan Turner (Omaha Central)
126 – Reece Jaqua (Wayne)
126 – Tyler Nagel (Gering)
126 – Adam Miller (Elkhorn Valley)
126 – Weston Godfrey (Norfolk)
126 – Hunter Heath (Minden)
126 – Doug Rainey (Southern)
132 – Ruger Reimers (Palmer)
132 – Jeremy Larson (Brady)
132 – Hunter Gilmore (Arlington)
132 – Nolan Blevins (Weeping Water)
132 – Daniel DeRosier (Bellevue East)
132 – Cameron Williams (Conestoga)
132 – Nic Swift (Lincoln East)
132 – Gabe Grice (Omaha Central)
132 – Logan Jaixen (Lakeview)
132 – Ryan Payne (Centennial)
132 – Brady Isley (GINW)
132 – Christopher Feldner (Kearney Catholic)
132 – Tommy Lokken (Wilber-Clatonia)
132 – Keagan Mosel (Plainview)
138 – Xavier Perez (Elm Creek)
138 – Seth Fairbanks (Bishop Neumann)
138 – Brody Arrants (Grand Island)
138 – Grant Kingston (Elkhorn South)
138 – Asa Johnson (Alliance)
138 – Hunter McNulty (Logan View)
145 – Gage Ferguson (Kearney)
145 – Ray Hubbard (Omaha Central)
145 – Trevor Widener (Bridgeport)
145 – Dominic Stewart (Thayer Central)
145 – Bryce Reed (Cross County/Osceola)
145 – Cameron Schrad (Aquinas)
145 – Gage Stokey (Ogallala)
145 – Matt VanPelt (Southwest)
145 – Tanner Schneiderheinz (Central City)
145 – Bode Wortman (Plainview)
152 – Deon Davis (Omaha Central)
152 – Josh Licking (Norfolk)
152 – Garret Kluthe (Ord)
152 – Elijah Green (Nebraska Christian)
152 – Ethan Mullaly (North Bend Central)
152 – Scott Robertson (Millard South)
152 – Brett Tryon (Southwest)
152 – Ayden Welch (Elkhorn South)
152 – Blaine Miller (Omaha Burke)
152 – Austin Cooley (Northwest)
152 – Nolan Eller (Aquinas)
152 – Chrisian Leonard (Bayard)
152 – Brody Dickinson (Freeman)
160 – DeSon Stapleton (Omaha Burke)
160 – Sam Moore (Central City)
160 – Jaxson Jones (Twin River)
160 – Guillermo Espinoza (Millard North)
160 – Kolby Lukasiewicz (Grand Island)
160 – Chet Wichmann (Palmer)
170 – Alizae Mejia (Plainview)
170 – Kobe Lyons (York)
170 – Blayze Standley (Columbus)
170 – Jack McDonnell (Bellevue West)
170 – Brady Robb (Sidney)
170 – Kelen Meyer (Ord)
170 – Hunter Arehart (Ansley-Litchfield)
170 – Jesse Drahota (Ravenna)
170 – Brody Nelson (Beatrice)
170 – Cooper Hancock (Wahoo)
170 – Reid Korth (Wayne)
170 – Josh Warren (Bridgeport)
182 – Kyle Sterup (Cross County/Osceola)
182 – Cash Meier (Guardian Angels CC)
182 – Joey Glogowski (Creighton Prep)
182 – Braden Hanson (Blair)
182 – Kaden Lyons (York)
182 – Colton Horne (Doniphan-Trumbull)
182 – Lucas Hammer (Plainview)
195 – James Escamilla (David City)
195 – Alec Langan (McCook)
195 – Jazper Ames (Lutheran High NE)
220 – Luke Howitt (Maxwell)
220 – Garret Moser (Fremont)
220 – Nathan Coley (Mitchell)
220 – Blake Davis (Hastings)
220 – Andrew Burnett (Anselmo-Merna)
220 – Breken Heiman (Gretna)
220 – Andrew Cone (Logan View)
285 – Jake Ingwersen (David City)
285 – David Hernandez (Ralston)
285 – Zeph Sivels (Millard North)
285 – Michael Isele (Grand Island)
285 – Nolan Olafson (Omaha Burke)
285 – Connor Asche (Fillmore Central)
285 – Hunter Mayfield (Burwell)

In order to make Honorable Mention wrestlers had to make the heartbreak round (Consolation 3rd round) at state or better.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s