2016 Council Bluffs Wrestling Classic

By Kirk Crittenden of IAwrestle.com

CBWC

What: Council Bluffs Wrestling Classic

When: Friday December 9, 2016 & Saturday December 10, 2016

Where: Mid America Center, 1 Arena Way, Council Bluffs, IA 51503

WATCH: Semi-finals and FINALS

Teams Entered:

#1 (AAA) Apple Valley (MN) – ranked #41 nationally in InterMat’s Fab 50.

#2 (5A) Mill Valley (KS)

#2 (1A) Missouri Valley (IA)

#3 (3A) Fort Dodge (IA) – ranked #42 nationally in InterMat’s Fab 50.

#3 (2A) Atlantic (IA)

#3 (6A) Olathe North (KS)

#4 (5A) Pittsburg (KS)

#6 (3A) Glenwood (IA)

#7 (2A) Sergeant Bluff-Luton (IA)

#8 (AA) Totino-Grace (MN)

#9 (5A) St. James Academy (KS)

#10 (4A) Basehor-Linwood (KS)

Ames (IA), Council Bluffs Abraham Lincoln (IA), Council Bluffs Thomas Jefferson (IA), Creighton Prep (NE), Grand Island(NE), Iowa City West (IA), Kearney (NE), LeMars (IA), Lewis Central (IA), Lincoln East (NE), Maysville (MO), Millard North (NE), Millard West (NE), Nebraska City (NE), Newton (IA), Norris (NE), Olathe South (KS), Omaha North (NE), Papillion-La Vista (NE), Perry (IA), Plattsmouth (NE), South Sioux City (NE), Spirit Lake Park (IA), Underwood (IA), Waukee (IA) & Woodbury Central (IA)

season728x90

Ranking (State Class) Wrestler (Class) School (State)

106 – State Ranked Wrestlers (9)

#1 (B) Chase Larsen (Jr) – Plattsmouth (NE)

#2 (A) Cody Niemiec (Fr) – Papillion La-Vista (NE)

#3 (3A) Anthony Humpal (Jr) – Council Bluffs, Thomas Jefferson (IA)

#3 (6A) Keegan Slyter (Fr) – Olathe North (KS)

#4 (A) Eliceo Ramirez (Jr) – Grand Island (NE)

#5 (6A) Dallas Koelzer (Fr) – Olathe South (KS)

#6 (A) Brayden Smith (Fr) – Kearney (NE)

#7 (3A) Nick Miller (So) – Waukee (IA)

#8 (AAA) Dylan Anderson (Fr) – Apple Valley (MN)

Jeremy Ayala (Fr) – Fort Dodge (IA) – IAwrestle does not rank freshmen pre-season, however Ayala is off to a strong start and is a wrestler to watch this weekend.

Finals Prediction: Larsen over Ayala

 

113 – State Ranked Wrestlers (10)

#1 (3A) Kyle Biscoglia (Jr) – Waukee (IA) – ranked #13 nationally by InterMat, state champ ’16.

#2 (3A) Drew Bennett (Jr) – Fort Dodge (IA)

#2 (AAA) Jake Svihel (So) – Totino-Grace (MN) – state runner-up ’16

#3 (A) Nolan Niemiec (So) – Papillion La-Vista (NE)

#4 (A) Cole Zebley (Jr) – Millard West (NE)

#5 (A) Maxx Mayfield (Fr) – Lincoln East (NE)

#6 (2A @ 120) Kole Hansen (Jr) – Atlantic (IA)

#6 (AAA) Regan Schrempp (Fr) – Apple Valley (MN)

#6 (A) Jason Hurd (Jr) – Omaha North (NE)

#6 (B) Anthony Long (Jr) – Plattsmouth (NE)

Finals Prediction: Bennett over Biscoglia

 

120 – State Ranked Wrestlers (11)

#1 (3A) Brody Teske (Jr) – Fort Dodge (IA) – ranked #8 nationally by InterMat, 2-time undefeated state champ (’15 & ’16).

#1 (6A) Tyler Flood (Sr) – Olathe North (KS) – state runner-up ’16, 2-time place-winner.

#1 (2A @ 113) Carter Cox (Sr) – Atlantic (IA) – state runner-up ’16

#1 (A @ 126) Jack Huffman (Jr) – Millard West (NE) – state champ ’16, 2-time place-winner.

#2 (A) Phillip Moomey (So) – Kearney (NE)

#3 (B) Ronald Taylor (Sr) – Plattsmouth (NE)

#4 (6A) Jace Koelzer (Jr) – Olathe South (KS) – state champ ’16, 2016 Folkstyle National Champ

#5 (2A) Zach Thompson (Jr) Perry (IA)

#5 (A) Reid Dasher (Sr) – Papillion La-Vista (NE)

#10 (2A) Kyler Dunn (So) – Spirit Lake Park (IA)

#10 (AAA) Peyton McLagan (Jr) – Apple Valley (MN)

Finals Prediction: Teske over Huffman

season970x90

 

126 – State Ranked Wrestlers (11)

#1 (1A) Alex Thomsen (Jr) – Underwood (IA) – ranked #10 nationally by InterMat, 2-time state champ (’15 & ’16).

#1 (A @ 120) Camden Russell (So) – Millard West (NE)

#2 (6A) Jevon Parrish (Jr) – Olathe North (KS)

#2 (B) Andrew Nielsen (Sr) – Plattsmouth (NE) – state champ ’16, 3-time place-winner.

#3 (3A) McGwire Midkiff (Sr) – Council Bluffs, Thomas Jefferson (IA) – state runner-up ’16, 3-time state place-winner, NDSU commit.

#3 (1 @ 132) Dylan Wade (Jr) – Maysville (MO)

#4 (3A) Damond Lockner (Jr) – Fort Dodge (IA)

#6 (5A) Drew Ernsdorff (Jr) – St. James Academy (KS)

#6 (AAA) Brady Gross (So) – Apple Valley (MN)

#6 (AA) Josh Clark (Jr) – Totino-Grace (MN)

#9 (2A) Chase McLaren (So) – Atlantic (IA)

Finals Prediction: Thomsen over Midkiff

 

132 – State Ranked Wrestlers (9)

#1 (2A) Brayden Curry (Sr) – Sergeant Bluff-Luton (IA) – 2-time state runner-up (’15 & ’16), 3-time place-winner, Augustana commit.

#1 (5A) Conner Ward (Jr) – Mill Valley (KS) – 2-time state runner-up

#1 (4A) Corbin Nirschl (Sr) – Basehor-Linwood (KS) – state champ ’14, 3-time state finalist

#1 (A) Nick James (So) – Kearney (NE)

#4 (6A) Riley Alderman (Sr) – Olathe North (KS)

#5 (1A @ 138) Jack Kyle (Sr) – Missouri Valley (IA)

#5 (1 @ 138) Dalton Wade (Jr) – Maysville (MO)

#6 (AAA) Seas Swiggum (So) – Apple Valley (MN)

#6 (A) Kolton Sliva (Jr) – Grand Island (NE)

Finals Prediction: Nirschl over Curry

 

138 – State Ranked Wrestlers (8)

#1 (3A) Triston Lara (Sr) – Fort Dodge (IA) – state champ ’16, 2-time finalist, 3-time place-winner, UNI commit.

#1 (1 @ 145) Kaleb Popplewell (Sr) – Maysville (MO) – state champ ’14, 2-time finalist, 3-time place-winner.

#3 (5A) Jarrett Bendure (Jr) – Mill Valley (KS)

#4 (3A) Lanny Herzog (Jr) – Council Bluffs, Abraham Lincoln (IA)

#4 (A) Zack Kuta (Jr) – Grand Island (NE)

#5 (A) Ben Holman (Sr) – Millard West (NE)

#6 (AAA) Kyle Rathman (Sr) – Apple Valley (MN)

#10 (2A) Adam Skopec (Jr) – Spirit Lake Park (IA)

Finals Prediction: Lara over Popplewell

season970x90

145 – State Ranked Wrestlers (8)

#2 (2A) Kyler Rieck (So) – Spirit Lake Park (IA)

#5 (AAA) Nate Larson (Jr) – Apple Valley (MN)

#5 (A) Ronniel Wells (Jr) – Omaha North (NE)

#6 (3A) Gabe Kjeldgaard (Jr) – Lewis Central (IA)

#6 (6A) Ruben Castaneda (Sr) – Olathe North (KS)

#6 (AA) Michael Menth (Sr) – Totino-Grace (MN)

#6 (A) Teontae Wilson (Jr) – Kearney (NE)

#8 (3A) Brock Parker (Jr) – Waukee (IA)

Finals Prediction: Larson over Rieck

 

152 – State Ranked Wrestlers (6)

#1 (3A) Nelson Brands (Jr) – Iowa City West (IA) – ranked #20 nationally by InterMat, state champ ’16

#2 (4A) Jon Trowbridge (Jr) – Basehor-Linwood (KS) – state champ ’15

#4 (3A) Cayd Lara (Jr) – Fort Dodge (IA)

#5 (3A @ 126) Trevor Anderson (Jr) – Glenwood (IA)

#8 (2A) John Tuttle (Sr) – Spirit Lake Park (IA)

#10 (AAA) Devin Roberts (So) – Apple Valley (MN)

Finals Prediction: Brands over Anderson

 

160 – State Ranked Wrestlers (7)

#1 (6A) Terrell Garraway (Jr) – Olathe North (KS)

#1 (A) DJ Coleman (Sr) – Millard North (NE) – state champ ’16

#2 (1A @ 170) Nathan Haynes (Jr) – Missouri Valley (IA) – state runner-up ’16

#2 (A) Trey Grube (Sr) – Kearney (NE)

#3 (3A @ 170) Mac Southard (Sr) – Lewis Central (IA)

#4 (5A) Jett Bendure (Sr) – Mill Valley (KS)

#7 (3A) Carter Rohweder (Sr) – Iowa City West (IA)

Finals Prediction: Garraway over Southard

season970x90

170 – State Ranked Wrestlers (9)

#1 (3A) Marcus Coleman (Sr) – Ames (IA) – ranked #9 nationally by InterMat, 2-time State Champion, Iowa State commit.

#1 (5A) Sammy Cokeley (Sr) – St. James Academy (KS) – state champ ’16, 2-time place-winner.

#1 (B) Kole Gray (Sr) – Plattsmouth (NE)

#2 (6A) Nick Jouret (Jr) – Olathe South (KS)

#3 (A) Tyson Merchant (Sr) – South Sioux City (NE)

#4 (5A) Hayden Koepke (Jr) – Mill Valley (KS)

#5 (AAA @ 160) Jalen Thul (Sr) – Apple Valley (MN)

#6 (A) Reece Nicol (Sr) – Kearney (NE)

#10 (2A) Drake Roller (2A) – Atlantic (IA)

Finals Prediction: Coleman over Cokeley

 

182 – State Ranked Wrestlers (6)

#1 (5A) Clay Lautt (Sr) – St. James Academy (KS) – ranked #12 nationally by InterMat, 2-time state champ (’15 & ’16), 3-time place-winner, North Carolina commit.

#2 (3A @ 170) Anthony Sherry (Jr) – Glenwood (IA)

#2 (A) Leo Palomo (Sr) – Kearney (NE)

#5 (2A) Kyle Benson (Sr) – Sergeant Bluff-Luton (IA)

#8 (1) Nick Evans (Jr) – Maysville (MO)

#10 (AAA) Jonah Johnson (Sr) – Apple Valley (MN)

Finals Prediction: Sherry over Lautt

 

195 – State Ranked Wrestlers (9)

#1 (5A) Dylan Prince (Sr) – Pittsburg (KS) – state runner-up ’16, 2-time place-winner.

#2 (2A) Zac Stork (Sr) – Atlantic (IA)

#3 (A) Doug Vawter (Sr) – Millard West (NE) – state runner-up ’15

#5 (A) Sean Jackson (Jr) – Kearney (NE)

#5 (B) Andrew Harrah (Sr) – Nebraska City (NE)

#6 (3A @ 182) Isaac Bales (Jr) – Glenwood (IA)

#6 (4A) Alex Bejarano (Sr) – Basehor-Linwood (KS)

#7 (3A) Damon Deyo (Jr) – Lewis Central (IA)

#9 (AAA) Tyler Kim (So) – Apple Valley (MN)

Finals Prediction: Prince over Stork

season970x90

220 – State Ranked Wrestlers (10)

#1 (1A) Tom Rief (Jr) – Missouri Valley (IA)

#1 (5A) Deveron Duncan (Sr) – Pittsburg (KS)

#3 (3A @ 195) Zach Haggstrom (Sr) – Glenwood (IA)

#3 (A) Alex Dukart (Sr) – Millard West (NE)

#4 (AAA) Tanya Besong (Sr) – Apple Valley (MN)

#5 (A) Jackson Hasz (So) – Creighton Prep (NE)

#6 (3A) Cameron Baker (So) – Council Bluffs, Thomas Jefferson (IA)

#6 (B) Jake Kreifel (Sr) – Nebraska City (NE)

#7 (AA) Nate Schultz (Jr) – Totino-Grace (MN)

#8 (2A @ 195) Dakota Powell (So) – Spirit Lake Park (IA)

Finals Prediction: Duncan over Rief

 

285 – State Ranked Wrestlers (8)

#1 (5A) Kayne Hutchinson (Sr) – Pittsburg (KS) – ranked #15 nationally by Intermat, state champ ’16, 2-time place-winner, Air Force commit.

#1 (AAA) Gable Steveson (Jr) – Apple Valley (MN) – ranked #1 nationally by Intermat, 2-time State Champion (’15 & ’16), 3-time finalist.

#1 (B) Jason Nanke (Sr) – Plattsmouth (NE)

#3 (A) Lee Herrington (Jr) – Kearney (NE)

#4 (3A) Caleb Sanders (Jr) – Glenwood (IA)

#4 (A) Brandon Eastlack (Jr) – Millard North (NE)

#5 (2A) John McConkey (Jr) – Atlantic (IA)

#7 (3A) Colin Newell (Sr) – Ames (IA)

Finals Prediction: Steveson over Hutchinson

 

Rankings Sources –

National Rankings – Intermat

Iowa – IAwrestle

Kansas – Kansas Wrestling Coaches Association

Minnesota – The Guillotine

Missouri – Missouri Wrestling

Nebraska – NEwrestle

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s